Zeman při audienci u královny připomněl osud občanů ČR po brexitu

foto Český prezident Miloš Zeman (uprostřed) s chotí Ivanou (vlevo)a dcerou Kateřinou (druhá zleva) na audienci u britské královny Alžběty II. (vpravo) v londýnském Buckinghamském paláci.

Londýn - Český prezident Miloš Zeman dnes při zhruba půlhodinové audienci v Buckinghamském paláci u britské královny Alžběty II. hovořil o desetitisících českých občanů, kteří studují či pracují v Británii, a o tom, jaký bude jejich osud po britském odchodu z Evropské unie. Zeman to řekl v Londýně novinářům. Po audienci prezident před novináři kritizoval britský soud kvůli osvobození útočníka, který loni v září v Londýně usmrtil českého občana. Před setkáním s britským ministrem zahraničí Borisem Johnsonem, s nímž chtěl prezident hovořit i o tomto případu, předal Zeman vyznamenání několika českým a slovenským veteránům, kteří za druhé světové války sloužili v britském královském letectvu (RAF).

Audience, která byla Zemanovým třetím setkáním s britskou panovnicí, se zúčastnily i prezidentova choť Ivana a dcera Kateřina. Ta v Británii studuje a je tak "symbolem britsko-české spolupráce", poznamenal před novináři Zeman.

Video: Prezident Zeman po audienci u britské královny
16.06.2017, 19:00, zdroj: ČTK/Ivan Kytka

Britské královně prý nabídl "stručné expozé o historii česko-britských vztahů" od středověku do současnosti, vynechal prý jen Mnichovskou dohodu Německa, Itálie, Francie a Británie ze září 1938 o odstoupení pohraničních území tehdejšího Československa hitlerovskému Německu. "A po tomto expozé jsem požádal britskou královnu o podporu při tom, aby čeští občané nebyli diskriminováni ve srovnání s minulým stavem," řekl prezident.

Zeman uvedl, že podle odhadů se brexit, tedy britský odchod z EU, dotkne 50.000 až 100.000 českých občanů pracujících či studujících v Británii. Zastávat se ale podle svých slov nehodlá těch, kdo v Británii pobírají sociální dávky. Britská panovnice o podmínkách brexitu přímo nerozhoduje, její názor a její sympatie jsou ale podle Zemana důležité.

Zemanův mluvčí na twitteru informoval, že prezident a jeho paní měli pro královnu jako dary brož s českými granáty a hedvábný šátek s motivem díla Václava Hollara.

Podle prezidenta se návštěva v Buckinghamském paláci odehrála ve stínu tragického požáru výškového domu, který si tento týden v Londýně vyžádal nejméně 30 mrtvých a desítky pohřešovaných.

V rezidenci českého velvyslance v Londýně následně Zeman předal vyznamenání českým a slovenským veteránům, kteří za druhé světové války sloužili v RAF. Sedmadevadesátiletému Miroslavu Liškutínovi předal také diplom o jmenování do generálské hodnosti.

Video: Zeman v Londýně vyznamenal české a slovenské veterány
16.06.2017, 19:00, zdroj: ČTK/Ivan Kytka

Českoslovenští piloti v řadách RAF za války sestřelili či silně poškodili 365 nepřátelských letadel, šest raket V1 a velké množství průmyslových, zbrojních i dalších objektů.

Na závěr své návštěvy měl Zeman na programu setkání s ministrem zahraničí Borisem Johnsonem. Před touto schůzkou uvedl, že šéfovi britské diplomacie hodlá připomenout "jeden velmi nepříjemný incident", kdy britský soud nedávno osvobodil útočníka, který loni v září usmrtil českého občana. Šlo o případ jednatřicetiletého Zdeňka M., který se nepohodl v Londýně se skupinou mladíků, kteří ho posléze napadli. Devětadvacetiletého Raymonda Sculleyho, kterého policie ze smrti Čecha obvinila, soud ale osvobodil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

25°C

Dnes je čtvrtek 24. května 2018

Očekáváme v 3:00 16°C

Celá předpověď