Zeman má za sebou náročný program, v Číně na něm byla znát únava

foto Český prezident Miloš Zeman po svém projevu na pekingském summitu k projektu nové Hedvábné stezky.

Šanghaj - Při návštěvě Číny, kterou dnes v Šanghaji završil Miloš Zeman, byla českém prezidentovi několikrát znát únava. Okolí mu muselo často pomáhat při chůzi a při společné fotografii státníků na summitu k Hedvábné stezce na něj ostatní politici museli čekat, než ho na místo dopravil vozík. Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka je důvodem náročný program; na šestidenní cestu do Číny prezident odjel přímo z návštěvy Libereckého kraje. Mluvčí vyloučil, že by Zeman měl zdravotní problém.

Únava byla na Zemanovi viditelná především první dny po příletu do Pekingu. Ke konci pracovního dne mu ochranka a spolupracovníci museli pomáhat při chůzi výrazněji než jindy. Únava byla znát i v prezidentově tváři. Únavu po letu ukázalo i video čínské televize CCTV, která Zemana zabírala při vystupování z letadla na pekingském letišti. Prezident při sestupování po schodech přistavených k letadlu zavrávoral a musel se přidržovat zábradlí.

Ovčáček ČTK řekl, že za únavu může náročný program posledních dní, kdy Zeman po jmenování generálů 8. května odjel na návštěvu Libereckého kraje a po skončení cesty odletěl 11. května do Číny. Během prvních tří dnů v Číně se setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, zúčastnil se několika jednání s představiteli čínských firem a úřadů, finančního fóra, summitu k projektu Hedvábná stezka a potkal se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. "Leckterý mladší politik by při takovém vytížení skončil hospitalizován," řekl Ovčáček.

Později prezidentův mluvčí novinářům řekl, že Zeman má za sebou deset pracovních dnů "bez hodiny odpočinku kromě spánku". Vyloučil, že by Zeman měl zdravotní problém. "Program je náročný. Pan prezident ale takto ten program chtěl a také ho absolvoval celý, pro pana prezidenta je nesmírně důležité, aby byly absolvovány všechny body tohoto programu. A samozřejmě ten dlouhý let a časová změna přináší únavu," řekl. Připustil, že zpočátku panovala u Zemana únava. "Ale to v celé delegaci. Já sám se cítím velmi unavený po této cestě po Číně," poznamenal.

Zeman svůj program při nedělním setkání s českými novináři komentoval připomenutím slov někdejšího premiéra Petra Nečase. Ten vysoké odměny pro šéfku svého kabinetu a svou pozdější manželku Janu Naqyovou vysvětlil tím, že dřela jako kůň. "Já nejsem Jana Nagyová, ale včera (v sobotu) jsem také pracoval jako kůň," řekl prezident.

Zeman trpí cukrovkou a polyfunkční neuropatií, což je porušení nervů, kvůli kterému nemá cit v nohou od kotníků dolů. Prezident má problémy s chůzí, na schodech mu musí výrazně pomáhat doprovod a na delší vzdálenosti často využívá golfový vozík.

Takový moment v Pekingu zaznamenala na videu čínská tisková agentura Nová Čína při společném fotografování státníků na konferenci o Hedvábné stezce. Téměř tři desítky politiků se k místu pořizování fotografie vydaly z jednací haly pěšky. Pro českého prezidenta byla ale vzdálenost příliš velká a na místo ho proto dopravil vozík. Na záběrech je vidět, že ostatní politici, včetně čínského či ruského prezidenta, museli na Zemanův příjezd několik desítek sekund čekat.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je sobota 21. dubna 2018

Očekáváme v 13:00 24°C

Celá předpověď