Zámek v Duchcově otevřel expozici odlitků antických soch

foto Barokní zámek v Duchcově na Teplicku otevřel 2. června novou stálou expozici Okouzlení antikou. V osmi sálech je umístěno 150 odlitků známých antických soch z unikátní sbírky Univerzity Karlovy.

Duchcov (Teplicko) - Barokní zámek v Duchcově na Teplicku dnes otevřel novou stálou expozici Okouzlení antikou. V osmi sálech je umístěno 150 odlitků známých antických soch z unikátní sbírky Univerzity Karlovy. Návštěvníci tak mají možnost vidět kopie slavných uměleckých děl roztroušených po velkých evropských muzeích v Paříži, Římě, Berlíně či Londýně.

Do Duchcova doposud lidé jezdili hlavně za příběhem spisovatele a svůdníka Giacoma Casanovy, který na zámku prožil poslední léta svého života jako knihovník. Antické sochy se podle kastelána Mariana Hochela na zámek hodí, protože i v minulosti bývala taková díla součástí zámeckých interiérů.

V sálech barokního zámku v Duchcově na Teplicku otevřeli 2. června novou stálou expozici Okouzlení antikou. Výstava představuje 150 odlitků známých antických soch z unikátní sbírky Univerzity Karlovy. Nejimpozantnější je podle autorů výstavy výzdoba štítu z chrámu bohyně Afaie na ostrově Aigína (na snímku), sestávající z celkem deseti postav v téměř životní velikosti. Na jedné z nich, tzv. Paridovi, je navíc provedena barevná rekonstrukce jako připomínka původního vzhledu antických památek. Vystavené sochy pocházejí ze sbírky odlitků antické plastiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Nejimpozantnější je podle autorů výstavy výzdoba štítu z chrámu bohyně Afaie na ostrově Aigína, sestávající z celkem deseti postav v téměř životní velikosti. Na jedné z nich, tzv. Paridovi, je navíc provedena barevná rekonstrukce jako připomínka původního vzhledu antických památek.

Lidé uvidí také Myrónovo sousoší bohyně Athény se satyrem Marsyou. Expozice doplňuje několik originálů antické keramiky s pohřební tematikou a historické cestovatelské potřeby, suvenýry přivezené z cest a dobové obrazové prameny s ikonografií.

Sbírky sádrových odlitků antických soch vznikaly při všech významnějších univerzitách od druhé poloviny 19. století, sádrové kopie tehdy sloužily především jako studijní materiál. Historicky cenná kolekce fakulty obsahuje celkem kolem 550 odlitků. Její část už mohli lidé vidět v roce 2011 v Ústí nad Labem. Byla to jedna z prvních výstav při otevření ústeckého muzea po náročné rekonstrukci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

24°C

Dnes je sobota 27. května 2017

Očekáváme v 13:00 24°C

Celá předpověď