Zámek Štiřín zřejmě přejde z ministerstva zahraničí na Sněmovnu

foto Ilustrační foto - Zámek Štiřín.

Praha - Zámek Štiřín v Kamenici u Prahy zřejmě přejde z ministerstva zahraničí na Sněmovnu. Sněmovna dnes převod schválila v takzvané změnové novele k návrhu zákona o řízení a kontrole veřejných financí navzdory nesouhlasu ministra financí Ivana Pilného (ANO). Předlohu nyní posoudí senátoři.

Schválený pozměňovací návrh předsedy kontrolního výboru Vladimíra Koníčka (KSČM) předpokládá změnu zřizovatele příspěvkové organizace Zámek Štiřín. Na provoz areálu, jehož součástí jsou i rybníky, park a golfové hřiště, by převod neměl žádný vliv. Koníček převod zdůvodnil tím, že ministerstvo zahraničí Štiřín nechce a obavami z možného prodeje zámku. Sněmovna bude podle něho schopná se o něj postarat. Koníčkovu úpravu podpořilo 77 ze 114 přítomných poslanců, proti jich bylo 13.

V podstatě stejnou úpravu podal předseda komise pro práci sněmovní kanceláře Petr Kořenek (ČSSD) k návrhu nového památkového zákona. Sněmovna normu ve středu zamítla, o pozměňovacím návrhu tedy ani nehlasovala. Kořenek dnes uvedl, že komise se pro převod vyslovila. Podpořil jej v debatě také lidovec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). "Možná je to nesystémové, ale je to určité řešení, jak zabránit privatizaci zámku," řekl.

Ministerstvo zahraničí o převodu Štiřína se Sněmovnou už jednalo. Zámek slouží jako hotel nebo místo pro diplomatické, společenské a další akce. Ministerstvo zahraničí provoz dotuje každoročně miliony korun, je pro ně stále obtížnější Štiřín spravovat.

Bývalý ministr financí Andrej Babiš (ANO) dříve několikrát navrhl, aby se stát prodělečného Štiřína zcela zbavil. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) byl ale proti, podle něj je nejlepší variantou, aby zámek a přilehlý areál dál vlastnil stát. Už v roce 2012, když byl ministrem zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), se o prodeji Štiřína mluvilo kvůli úsporným opatřením. Stát jeho cenu tehdy odhadoval na 330 milionů korun. Podle dřívějších informací jeho hodnota dosahovala až 650 milionů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je sobota 26. května 2018

Očekáváme v 7:00 15°C

Celá předpověď