Zájemci mohou přihlásit stromy do soutěže o ten nejsympatičtější

foto Titul Strom roku 2016 získala 20. října lípa z Lipky na Chrudimsku, k níž se váže mnoho pověstí. Anketu pořádala již popatnácté Nadace Partnerství.

Brno - Zájemci mohou od dnešního dne přihlásit své oblíbené stromy do 16. ročníku ekologické ankety Strom roku. Veřejnost v ní vybírá nejsympatičtější strom v ČR. Přihlášky lze podávat do 30. dubna. Porota vybere 12 finalistů. Vítěz bude vyhlášený v říjnu, uvedla v tiskové zprávě za pořadatele Anna Petříková. Loni anketu vyhrála lípa na Lipce z Chrudimska.

Za dobu konání ankety navrhli lidé, školy a různé spolky nadaci na ocenění už 1270 stromů. Do hlasování se zapojilo více než 616.000 lidí. Je zpoplatněné, čímž se ekologům podařilo vybrat asi 2,5 mil. Kč. Peníze použili na novou výsadbu stromů, obnovu lesů a alejí.

Anketa hledá stromy s historií a příběhem. "Příběhy starých stromů nám připomínají, jak důležitou roli v našich životech hrají. Jsou živou součástí naší minulosti i současnosti, a proto je potřeba o ně pečovat. Anketou Strom roku chceme připomenout jejich význam a zároveň podpořit péči o stromy, aby mohly vyprávět své příběhy i dalším generacím," uvedla koordinátorka ankety Andrea Krůpová z pořadatelské Nadace Partnerství.

Informace o tom, jak nominovat oblíbený strom na ocenění, zájemci najdou na webu Stromroku.cz. Cílem ankety je zvýšit zájem veřejnosti o přírodu a zejména stav veřejné zeleně ve městech a obcích.

K loňské vítězné lípě z Lipky na Chrudimsku se váže mnoho pověstí. Říká se například, že pod ní tábořil Jan Žižka nebo že tam krátkou dobu pobýval Jan Ámos Komenský. Její stáří se odhaduje na 800 let. Celkový počet hlasů v anketě dosáhl více než 175.000, z toho vítězná lípa obdržela přes 55.000 hlasů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

3°C

Dnes je středa 21. února 2018

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď