Zahrádkářský svaz slaví šedesátiny, míval i třikrát více členů

foto Počty členů Českého zahrádkářského svazu - vývoj od roku 1991 do roku 2015.

Praha - Členů Českého zahrádkářského svazu dlouhodobě ubývá, nyní jich je kolem 140.000. Před pádem komunistického režimu měl tehdejší svaz i přes 400.000 členů, po rozdělení republiky v něm bylo na 350.000 lidí. Dlouhodobě také klesá výměra, na které zahrádkáři hospodaří, nyní jde o necelých 9500 hektarů. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla mluvčí svazu Zdeňka Jankovičová. Svaz letos slaví 60. výročí od vzniku v roce 1957.

Podle Jankovičové ale nejde o všechny české zahrádkáře, pouze o registrované ve svazu. Podle mluvčí je zahrádkářů násobně víc. "Většinou je totiž ve svazu registrován pouze jeden člen rodiny, ale z našich zkušeností víme, že jednu zahrádku často užívá několik generací či dokonce několik rodin najednou," říká mluvčí.

Fenoménem bylo zahrádkaření právě za socialismu. "Pro řadu lidí to rovněž byla, kvůli nemožnosti vycestovat, jediná možnost relaxace i rekreace. Po roce 1989 se s otevřením hranic a pestrou nabídkou dalších aktivit samozřejmě zájem o organizované zahrádkaření výrazně snížil," dodává Jankovičová.

Mluvčí také připomněla, že zahrádkáři kdysi dodávali své výpěstky i do maloobchodních sítí. "V 1976 chybělo v české maloobchodní síti nejméně 300 tun česneku. Svaz tehdy opravdu pružně zareagoval a navzdory tehdejšímu špatnému počasí dodali jeho členové do obchodní sítě 517 tun česneku. V 70. letech minulého století dodávali zahrádkáři do tuzemských obchodů 50 procent jádrového ovoce, 60 procent peckovin a více než 70 procent bobulovin, například rybízu či angreštu. Bylo to ročně pět až šest tisíc vagonů ovoce a zeleniny. A ovoce tehdy bylo skutečně chutné a čerstvé, ke spotřebiteli to díky výkupnám mělo třeba jen pár kilometrů," řekla Jankovičová.

Největší oblibě u zahrádkářů se těší ovocné stromy, zvláště jabloně, které pěstuje přes 80 procent z nich. Dominantou zahrádek jsou také keře drobného ovoce. Více než 70 procent malých pěstitelů má na své zahrádce rybíz a jahody. Přibližně polovina členů svazu se těší z úrody třešní a třetina díky své zahrádce nebo zahrádkové osadě sklízí vlastní ořechy. "Oblíbené jsou mezi zahrádkáři jahody, které podle průzkumu pěstují tři ze čtyř zahrádkářů. Zhruba na každé druhé zahrádce se najdou rajčata a mrkev, stále oblíbené jsou i okurky a domácí brambory," uvedla mluvčí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je neděle 22. dubna 2018

Očekáváme v 19:00 23°C

Celá předpověď