Začíná hlavní vlna slev v obchodech, e-shopy zlevnily už dříve

foto V kamenných obchodech začaly povánoční výprodeje. Snímek byl pořízen 27. prosince v pražském Obchodním centru Černý Most.

Praha - Velké obchody se dnes po svátcích otvírají a začíná tradiční hlavní povánoční vlna slev. Kvůli nové legislativě to je o den později než v posledních letech. Obchodníci slibují slevy v desítkách procent, zejména na veškeré sezónní zboží. Nejvýhodnější má být nákup rozbaleného zboží, které se vrací jako nevhodný dárek.

Například slevy v řetězci Teco startují na 50 procentech, Euronics slibuje až 80 procent. "Povánoční výprodeje nám slouží k uvolnění skladů před novou sezónou, kdy budeme naskladňovat nové zboží," uvedla mluvčí Lenka Mastešová.

Například v Datartu budou výprodeje trvat do půlky ledna. Slevy dosáhnou až 70 procent. "Při jejich výpočtu vycházíme se skutečných cen v předvánočním období. Výprodeje se budou týkat tisíce produktů napříč celým naším sortimentem od mobilních telefonů, příslušenství, malých kuchyňských spotřebičů až po velké spotřebiče a TV," uvedla mluvčí Iva Pavlousková. Loni byly hitem výprodejů televize, které tvořily polovinu obratu.

Internetovým obchodům v povánočních výprodejích rostou tržby

Velké obchody, které dnes po svátcích otevřely, nabízejí tradiční povánoční slevy. Už dříve začaly se slevami internetové obchody, zboží zlevňují řádově o desítky procent. Tržby podle nich rostou proti loňsku o desítky procent. Po Vánocích přetrvává zájem zákazníků například o mobilní telefony. Loni byly hitem výprodejů televize, které tvořily polovinu obratu.

Například e-shop Kasa.cz zlevnil po Vánocích o desítky procent a proti loňsku eviduje desetiprocentní růst obratu, rostou i hodnoty objednávek. "Například u televizí evidujeme nárůst přes 40 procent, u notebooků více než 50 procent. Například automatické pračky nebo sušičky se prodávají o 100 procent více," sdělil produktový manažer portálu Petr Štursa.

I další internetový obchod Alza.cz začal se slevami hned po Štědrém dnu. "Slevy dosahují až 80 procent. Do nabídky jsme zahrnuli produkty napříč celým sortimentem, včetně vrácených dárků, o které je každoročně obrovský zájem," řekl ČTK ředitel marketingu Karel Kučera.

V Datartu budou výprodeje trvat do půlky ledna. Některé výrobky jsou zlevněné o více než 70 procent, v průměru je sleva 34 procent. "Procentuálně největší slevy nabízíme ve výprodejích na drobné produkty péče o tělo, konkrétně například holicí strojky se slevou 50 procent," řekla ČTK mluvčí Iva Pavlousková. Z prodejen podle ní zmizely během několika hodin hry pro Playstation 4 za necelých 100 korun. Letos by meziročně měly stoupnout tržby obchodu ve výprodeji o více než pětinu.

Některé obchody spustí slevy později. Například internetový obchodník Rohlik.cz chystá výprodej na začátek příštího roku. "Výprodej máme naplánovaný na 2. ledna, rozsah bude záležet na aktuálních skladových zásobách. Ve slevě nabídneme zboží napříč sortimentem - tedy nejen potraviny, ale i drogerii, dětské zboží či zvířecí krmivo," řekla mluvčí Michala Gregorová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je pondělí 11. prosince 2017

Očekáváme v 23:00 5°C

Celá předpověď