Záchranný fond eurozóny chystá první dolarové dluhopisy

foto Ilustrační foto - Znak eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu.

Londýn - Evropský stabilizační mechanismus (ESM), který je záchranným fondem eurozóny, se poprvé chystá vydat dluhopisy denominované v dolarech. Nabídne je zřejmě už v říjnu nebo v listopadu. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl šéf fondu Klaus Regling.

Cenné papíry v jiné než evropské měně podle Reglinga pomohou fondu rozšířit investorskou základnu a měly by se promítnout do snížení nákladů. Zatím si fond půjčuje v průměru za jednoprocentní sazbu.

ESM začal fungovat v říjnu 2012 a stal se důležitým nástrojem k řešení dluhových krizí v některých zemích eurozóny. Irsku, Řecku, Portugalsku, Kypru a Španělsku poskytl finanční výpomoc v celkové výši 272,5 miliardy eur (7,1 bilionu Kč).

Regling splatnost dluhopisů nesdělil, jeden z nejmenovaných finančníků, který na této věci pracoval, ale uvedl, že s největší pravděpodobností bude tři až pět let.

Práce na projektu výpůjček v dolarech trvaly ESM zhruba dva roky. A i když to bezprostředně neplánuje, může do něj zahrnout i další měny.

Na obzoru se však objevují i možnosti zásadnějších změn. Francouzský prezident Emmanuel Macron minulý týden podpořil německou myšlenku přeměnit ESM v Evropský měnový fond (EMF), jakousi evropskou verzi Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je úterý 21. srpna 2018

Očekáváme v 15:00 27°C

Celá předpověď