Záchranáři nacvičují na Slapech zásah při požáru výletní lodi

foto Simulovaný požár výletní lodi s 59 pasažéry je tématem cvičení záchranných složek, které začalo 18. května dopoledne na Slapské přehradě v Měříně na Benešovsku. Do akce je zapojeno šest desítek hasičů, policistů a záchranářů.

Měřín (Benešovsko) - Šest desítek hasičů, policistů a zdravotníků na Slapské přehradě nacvičovalo zásah při požáru výletní lodi s 59 pasažéry. Kromě likvidace požáru si záchranáři vyzkoušeli i záchranu tonoucích. Někteří figuranti totiž vyskákali z lodi ještě před jejich příjezdem. Cvičení se inspirovalo loňským potopením přívozu na Slapech, cílem bylo také prověřit traumaplány krajských nemocnic v Benešově a Příbrami.

Z přetíženého přívozu se loni při skutečné události musely dostat na břeh více než čtyři desítky lidí. Kapitán přívozu se podle policie dopustil obecného ohrožení z nedbalosti, jeho případem se začne příští měsíc zabývat soud. "Hlavní líčení bylo nařízeno na 13. června," řekl dnes ČTK mluvčí okresního soudu v Příbrami Miloslav Boudník.

Video: Záchranáři nacvičují na Slapech zásah při požáru výletní lodi
18.05.2017, 13:32, autor: khj/hbv, zdroj: ČTK/Středočeský

Scénář dnešního cvičení počítal s mimořádnou událostí, kdy v motorové části výletní lodi začne hořet. Posádka lodi se snaží požár neúspěšně uhasit, někteří lidé v panice skočí do vody. Záchranáři pak všechny dostávají na břeh, kde je ošetřují a odvážejí do nemocnic. "Výsledky a analýzy taktického cvičení ještě nejsou zpracovány, ale pokud mohu posoudit za sebe, co jsem viděl, tak jsem spokojen," řekl ČTK odpoledne ředitel krajských hasičů Miloslav Svatoš. Detailní závěry budou podle něj zřejmě až příští týden.

Simulovaný požár výletní lodi s 59 pasažéry je tématem cvičení záchranných složek, které začalo 18. května dopoledne na Slapské přehradě v Měříně na Benešovsku. Do akce je zapojeno šest desítek hasičů, policistů a záchranářů. Hejtmančin náměstek pro bezpečnost Vít Rakušan (STAN) doufá, že podobná neštěstí jako loni se nebudou opakovat. "Je ale potřeba, abychom byli na takové situace připraveni," uvedl. Podobně se vyjádřila i hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). "Doufám, že to nikdy nebudeme muset zkoušet v reálu," řekla k dnešnímu cvičení.

Podle náměstka pro zdravotnictví Martina Kupky (ODS) bylo cílem prověřit i to, jak je centrální urgentní příjem v Příbrami připraven na podobné události. "A jak v porovnání s tím uspěje Benešov, který centrální urgentní příjem nemá," dodal Kupka, který se po zahájení cvičení v rekreační oblasti v Měříně přesunul do benešovské nemocnice.

Nedaleko Slapské přehrady dnes policisté také vyzkoušeli své drony, šlo o první leteckou ukázku. "Jsou to první policejní drony, které jsou oficiálně schváleny jako prostředky policie. Máme od konce dubna povolení od úřadu pro civilní letectví létat, máme sedm pilotů, dva drony a budeme pravidelně létat zejména v brdských lesích," řekl ČTK ředitel středočeské policie Václav Kučera.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-3°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 11:00 -5°C

Celá předpověď