Za zpronevěru má jít bývalý šéf firmy Clanroy na 8 let do vězení

foto Bývalý předseda představenstva zkrachovalé dražební společnosti Clanroy Milan Kremel u Městského soudu v Praze, který začal 18. července projednávat jeho případ. Podle policie připravil Kremel České dráhy a Lesy ČR o víc než 100 milionů korun.

Praha - Za zpronevěru zhruba 59 milionů korun státního podniku České dráhy (ČD) má jít bývalý předseda představenstva zkrachovalé dražební společnosti Clanroy Milan Kremel na osm let do vězení. Rozhodl o tom dnes pražský městský soud, který mu o dva roky zvýšil trest. Ve velmi podobné kauze týkající se zpronevěry zhruba 55 milionů korun státního podniku Lesy ČR byl Kremel nedávno pravomocně odsouzen k šesti roků vězení. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Podle obžaloby Kremel od května do listopadu 2013 jako předseda představenstva dražební firmy nepřevedl ve 49 případech peníze z dražeb na účty ČD a místo toho z nich financoval chod společnosti. Dráhy tak nedostaly například 6,2 milionu korun za nemovitosti na pražských Vinohradech nebo 6,7 milionu za nemovitosti v Pardubicích. Celkem podle spisu Kremel nevyplatil zhruba 59 milionů korun.

Druhým obžalovaným je Miroslav Posekaný, který Kremela ve funkci nahradil. Obžaloba ho vinila z toho, že od listopadu do prosince stejného roku nepřevedl peníze ČD v devíti případech. Způsobil tak podle spisu škodu zhruba osm milionů korun. Posekaného soud nepravomocně poslal na 5,5 roku do vězení. Kremel i Posekaný by také měli zaplatit způsobenou škodu.

Kremel vinu nepopíral. Hájil se tím, že s funkcí šéfa představenstva neměl zkušenosti a připustil, že dnes by postupoval jinak. Jeho advokátka Petra Lamková zdůraznila, že peníze šly na chod společnosti, kterou chtěl zachránit a splatit dluhy po předchůdcích. Podle Lamkové škodu nezpůsobil úmyslně.

"O vině nemáme žádné pochybnosti," uvedla dnes předsedkyně trestního senátu Silvie Slepičková, podle které soud učinil stejné závěry v případu ČD jako kauze Lesů ČR. Soudkyně uvedla, že část zpronevěřených peněz šla na chod společnosti, objevily se však i podezřelé transakce až v milionech korun, které do firmy nešly. Zmínila také, že oba obžalovaní nejsou ústředními postavami kauzy, ale posloužili jako tzv. bílí koně, které ovládal někdo z pozadí. Podle soudu ale jednali úmyslně. "Nepochybně dostávali odměnu," dodala.

Firma Clanroy je ovládána společností se sídlem na Seychelských ostrovech a v minulosti prodávala nepotřebný majetek státních firem. Než se na konci roku 2013 dostala do insolvence, patřila k předním dražebním firmám v Česku.

Soudy začaly kauzu rozplétat v listopadu 2014. Kremel se nějakou dobu skrýval v zahraničí, například v Belize. Loni byl zatčen v Německu, které jej vydalo do Česka. Od té doby je ve vězení.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

1°C

Dnes je pondělí 18. prosince 2017

Očekáváme v 3:00 -2°C

Celá předpověď