Z Barmy do Bangladéše uprchlo před násilím už 370.000 Rohingů

foto Ilustrační foto - Více než 18.000 příslušníků menšinového etnika Rohingů uprchlo podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) během uplynulého týdne z Barmy do Bangladéše.

Dháka - Na 370.000 vzrostl počet muslimských příslušníků etnické menšiny Rohingů, kteří od 25. srpna uprchli před násilím z Barmy do Bangladéše. Podle agentury Reuters o tom dnes informovala Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Předchozí bilance OSN byla 313.000 běženců. O krizi kolem muslimského etnika Rohingů v Barmě bude ve středu jednat Rada bezpečnosti OSN.

Barma Rohingy neuznává jako etnikum, dlouhodobě je pronásleduje a upírá jim občanství a základní lidská práva. Humanitární organizace a muslimští uprchlíci obviňují barmské vojáky a buddhistické obyvatele barmského Arakanského státu, že se dopouštějí na Rohinzích mučení, vražd, hromadného znásilňování a žhářství.

Světové mocnosti vyvíjejí tlak na vládu barmské nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, aby násilnosti zastavila. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn v pondělí prohlásil, že současná situace v barmském Arakanském státě se jeví jako učebnicový příklad etnických čistek.

Spojené státy uvedly, že násilné vysídlování Rohingů svědčí o tom, že barmské bezpečnostní síly nechrání civilisty. "Vyzýváme barmské úřady, aby respektovaly zákony, zastavily násilí a ukončily vysídlování civilistů ze všech komunit," napsal ve svém nejnovějším prohlášení Bílý dům. Německo na protest zastavilo několik projektů humanitární pomoci Barmě.

Barmské úřady tvrdí, že ozbrojené složky plní svou zákonnou povinnost v reakci na extremistické útoky rohingských povstalců. "Barmská vláda plně sdílí obavy mezinárodního společenství ohledně vysídlování a utrpení všech komunit zasažených nejnovějším stupňováním násilí, které rozpoutaly teroristické útoky," uvedlo v prohlášení barmské ministerstvo zahraničí.

Nejnovější vlna násilí v Barmě začala, když povstalci z řad Rohingů 25. srpna zaútočili na několik desítek policejních stanic a vojenských stanovišť v barmském Arakanském státě. Armáda zahájila protiofenzivu, jejímž cílem je podle kritiků vyhnat Rohingy z Barmy. Při střetech mezi Rohingy a bezpečnostními složkami přišly o život stovky lidí.

Bangladéš příliv rohingských uprchlíků nezvládá; k 400.000 běženců z dřívějších dob přibylo nyní dalších 370.000. Jeden z uprchlických táborů dnes navštívila bangladéšská premiérka Šajch Hasína Vadžídová. Barmu vyzvala, aby zřídila pro Rohingy bezpečné zóny, kam by se mohli vrátit.

"Barma musí přijmout zpět všechny rohingské uprchlíky, kteří vstoupili do Bangladéše," prohlásila Vadžídová v pohraničním bangladéšském okrese Cox's Bázár, kde rozdělovala humanitární pomoc. "Barma ten problém vytvořila a bude ho muset vyřešit," dodala.

Barmské úřady prohlašují, že do země se může vrátit ten, kdo prokáže své občanství. Většina Rohingů ale žádné nemá.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 20. června 2018

Očekáváme v 15:00 27°C

Celá předpověď