WTO: Americký výrobce Boeing získal nepovolenou daňovou úlevu

foto Ilustrační foto - Posádka letounu Boeing 747 si spletla letiště a místo plánovaného přistání na vojenské základně v Kansasu dosedla na nedalekém menším letišti.

Ženeva - Americký výrobce letadel Boeing získal nepovolenou státní pomoc, kterou mu na vývoj nového dopravního letadla 777X poskytl ve formě daňové úlevy stát Washington. V Ženevě o tom dnes rozhodla Světová obchodní organizace (WTO). Rozhodnutí je součástí vleklého sporu mezi Evropskou unií a Spojenými státy ohledně subvencování výroby letadel.

Hodnotu nepovolené pomoci WTO v rozhodnutí neuvedla, Evropská unie ji však odhaduje na 5,7 miliardy dolarů (145 miliard Kč), informovala agentura Reuters. Právě EU si na Boeing často stěžuje, neboť hlavním rivalem Boeingu je evropský výrobce letecké techniky Airbus. Oba podniky se vzájemně obviňují z nečestné konkurence už léta.

Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová dnešní rozhodnutí WTO označila za "důležité vítězství pro EU a její letecký průmysl". "Očekáváme, že Spojené státy budou respektovat pravidla a podporovat spravedlivou hospodářskou soutěž a že tuto podporu bez prodlení stáhnou," uvedla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď