Výstava s mechanickými loutkami a stroji dorazila do Brna

foto V brněnském zábavním vědeckém parku VIDA! se představila 27. září výstava mechanických loutek a strojků s názvem Cirkus Mechanikus. Na snímku je majitelka hlavní sbírky Sarah Alaxanderová.

Brno - Výstavu mechanických loutek a strojků Cirkus Mechanikus organizátoři otevřeli pro veřejnost v zábavním vědeckém parku Vida! v Brně. Po dvacetiletém světovém turné tak mohou i návštěvníci v Česku roztočit kličku či zmáčknout knoflík a rozpohybovat malý cirkus nebo loutku ve vaně plné špaget, které pojídá.

"Výstava spojuje klasický anglický humor s historií. Zaručeně vykouzlí úsměv na tváři dětem i dospělým," řekl kurátor výstavy Ondřej Hlouša.

Brno hostí přes 40 interaktivních exponátů z kolekce Cabaret Mechanical Theatre a z nizozemského muzea Boerhaave, ze kterého pořadatelé přivezli školní pomůcky z 18. a 19. století pro výuku fyziky a jiných věd.

Pohybující se loutky je možné vidět až do konce letošního roku za cenu vstupenky do Vida! centra. "O víkendu navíc chystáme pro rodiny s dětmi tvořivé dílny a na středu 4. října večerní party pro dospělé," informoval programový manažer centra Sven Dražan.

Sbírka mechanických loutek patří Britce Sarah Alexanderové. Její matka měla obchod s loutkami a znala mnoho vynálezců, kteří pro ni vyrobili různá mechanická dílka. "Moje matka ty výtvory tak milovala, že je nechtěla prodávat a tak je začala vystavovat," uvedla Alexanderová.

Zábavní centrum Vida! sídlí v bývalém pavilonu brněnského výstaviště. Minulý rok do centra přišlo 235.000 návštěvníků. V červnu se zástupci vědeckého centra zúčastnili evropské soutěže popularizátorů vědy v Německu, kterou vyhráli.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 19. července 2018

Očekáváme v 13:00 27°C

Celá předpověď