Výstava představí všechny krajiny jubilujícího fotografa Kuklíka

foto Výstava fotografa Karla Kuklíka (na snímku) s názvem Fotografický dialog s krajinou byla zahájena 6. února v Praze u příležitosti autorových osmdesátin. Představuje průřez jeho tvorbou, která začala kolem roku 1955.

Praha - U příležitosti 80. narozenin fotografa Karla Kuklíka uspořádala autorovi výstavu Galerie hlavního města Prahy. Jmenuje se Fotografický dialog s krajinou a bude od úterý přístupná v Domě fotografie v Revoluční ulici. Příroda a krajina jsou hlavní náplní Kuklíkovy tvorby. Podle kurátorky výstavy Pavlíny Vogelové je sice výstava postavena na dialogu s krajinou, ta ale může mít přenesené významy a metafory. Expozice proto začíná fotografickými záznamy krajiny města.

Podle kurátorky byl fotograf v 60. letech úzce spjat s tehdejším výtvarným prostředím. Pohyboval se v okruhu historiků a teoretiků jako byli třeba Miroslav Lamač, Jan Koblasa, Aleš Veselý, Jiří John, Eva Kmentová či Emila Medková a Mikuláš Medek. Fotografoval umělecká díla, ateliéry i portréty umělců. "Pro Kuklíka představuje toto období silně koncentrovanou a soustředěnou práci, absolutní ponor do fotografie," řekla dnes kurátorka novinářům.

Výstava fotografa Karla Kuklíka s názvem Fotografický dialog s krajinou byla zahájena 6. února v Praze u příležitosti autorových osmdesátin. Představuje průřez jeho tvorbou, která začala kolem roku 1955. Výstava začíná fotografiemi, které zachycují "krajinu města", detaily městského prostřed, sakrální tematiku hřbitovů, náhrobků. "Fotografický hledáček zaměřuje na městský půvab omšelosti a chátrání, na stavy uvnitř imaginárního času města, dvorů i věcí obyčejných," říká Vogelová o prvních snímcích na výstavě, které jsou podle ní unikátem a patří do toho nejlepší v historii české fotografie.

V prvním patře výstavy, která z pohledu návštěvníka zahrnuje náročných více než 200 snímků, je podle ní "krajina umění". Zahrnuje zmíněné snímky z uměleckého prostředí, podle Vogelové jsou stejně jako předchozí snímky dokladem autorova introvertního přístupu ke světu, jeho vnímání i vidění světa.

Celoživotně se do hledáčku Kuklíkova zájmu dostávají kromě pražských ulic krajina na Šumavě a na Třeboňsku. Krajina se pro něj stala osobním manifestem, říká kurátorka. Výstava je poctou k autorovu životnímu jubileu a představuje průřez jeho fotografickou tvorbou, která začala kolem roku 1955. Výstava potrvá do 14. května.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je pátek 15. prosince 2017

Očekáváme v 11:00 5°C

Celá předpověď