Výstava na zámku v Jaroměřicích n. R. zachytí vývoj automobilismu

foto V Jaroměřicích nad Rokytnou připravují výstavu Zámek s vůní benzínu, která návštěvníkům ukáže, jak vypadal počátek automobilismu před více než sto lety. Expozice bude od května do října k vidění na prohlídkové trase B. Na snímku z 28. dubna je kastelánka Jana Petrová při instalaci popisek.

Jaroměřice nad Rokytnou (Třebíčsko) - Zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou otevře o víkendu výstavu Zámek s vůní benzínu. Návštěvníci uvidí, jak vypadal na šlechtických sídlech počátek automobilismu před více než sto lety. Stěžejní výstava letošní hlavní turistické sezony v jaroměřickém zámku potrvá do konce října. ČTK to řekla kastelánka Jana Petrová.

V Jaroměřicích nad Rokytnou připravují výstavu Zámek s vůní benzínu, která návštěvníkům ukáže, jak vypadal počátek automobilismu před více než sto lety. Expozice bude od května do října k vidění na prohlídkové trase B. Část výstavy s desítkami velkých dobových fotografií s automobilovou tématikou je přejata ze zámku Sychrov, kde ji lidé viděli loni. Autorem této části výstavy je ředitel Severočeského muzea v Liberci Jiří Křížek. "My jsme ji ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně doplnili o další exponáty z počátku 20. století, takže v této podobě se návštěvníkům představí poprvé," řekla Petrová.

Lidé v zámku uvidí například motocykly z 30. let minulého století, dobové řidičské průkazy a další dokumenty z vlastnictví šlechty, pamětní plakety, automapy nebo účtenky z autoopraven. "V zámeckém interiéru jsme například zřídili repliku dobové autodílny. Ve své době byly autodílny součástí zámeckých garáží, protože autoopravny nebyly běžně k dispozici jako dnes," uvedla Petrová. Výstava se zabývá také dobovou automobilovou módou a doplňky.

V Jaroměřicích nad Rokytnou připravují výstavu Zámek s vůní benzínu, která návštěvníkům ukáže, jak vypadal počátek automobilismu před více než sto lety. Expozice bude od května do října k vidění na prohlídkové trase B. Atraktivním exponátem je podle kastelánky dětské šlapací autíčko z roku 1906, které vlastnili mladí potomci rodu Berchtoldů na zámku v Buchlovicích. "K tomu náleží i bohatá fotografická dokumentace," dodala Petrová.

V době trvání výstavy se uskuteční také speciální komentované prohlídky doplněné módní přehlídkou dobového oblečení automobilistů. Podrobné informace zájemci získají na webu. Poslední letošní výstava zaměření na historické vánoční květinové vazby se v jaroměřickém zámku otevře před Vánocemi.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

9°C

Dnes je čtvrtek 27. dubna 2017

Očekáváme v 7:00 4°C

Celá předpověď