Výroba nábytku v ČR v pololetí vzrostla o 1,2 pct na 21,5 mld. Kč

foto Výroba nábytku, dělník - ilustrační foto.

Praha - Nábytkářské firmy v Česku v prvním pololetí vyrobily zboží za 21,51 miliardy korun, meziročně o 1,2 procenta více. Vývoz vzrostl o tři procenta, dovoz o šest procent. Na tiskové konferenci při zahájení veletrhu For Interior to dnes řekl tajemník Asociace českých nábytkářů (AČN) Tomáš Lukeš. Asociace předpokládá, že výroba nábytku v ČR letos překoná loňský rekord.

"Tempo růstu oproti předchozím rokům sice mírně zvolnilo, stále se ale jedná o velmi solidní nárůst. Podle kvalifikovaného odhadu asociace a společnosti Apicon Consulting očekáváme, že výroba nábytku v letošním roce překročí 45 miliard korun. Odhad vychází z výsledků za pololetí a zároveň uvažuje dynamiku vývoje. Podzim bývá pro nábytkáře obvykle úspěšnější než zbytek roku," uvedl Lukeš. Loni výroba dosáhla 44,64 miliardy korun,

Prodej nábytku by měl podle odhadu asociace za celý rok dosáhnout 36,3 miliardy korun. To je meziročně o 2,2 procenta více, ovšem stále pod předkrizovou úrovní. V rekordním roce 2008 byla zhruba o miliardu vyšší.

Vývoz nábytku v prvním pololetí meziročně vzrostl o tři procenta na 13,91 miliardy korun. Necelá třetina šla do Německa, následovaly Slovensko, Francie, USA a Rakousko.

Dovoz se zvýšil o šest procent na 9,47 miliardy korun. Čtvrtina připadla na Polsko, o něco méně na Německo a Čínu. "Polsko společně s Čínou letos pravděpodobně přesáhnou 43 procent podílu na celkovém dovozu," doplnil Lukeš.

Profesní organizace Asociace českých nábytkářů funguje od roku 1997. Sdružuje zhruba stovku členů, 70 procent jsou výrobní firmy, zbytek připadá například na školy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pátek 20. července 2018

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď