Výroba aut bude letos rekordní, poprvé překročí 1,3 milionu vozů

foto Ilustrační foto - Automobilka Škoda Auto zahájila v závodě Kvasiny na Rychnovsku sériovou výrobu SUV Kodiaq.

Praha - Výroba osobních aut v Česku bude letos opět rekordní a poprvé překoná 1,3 milionu vozidel. Proti loňským 1,298 milionu vozů bude vyšší o sedm až devět procent. Produkce by měla vzrůst u všech tří automobilek. Vyplývá to z odhadů ekonomů i Sdružení automobilového průmyslu.

"Rekordní výroba osobních automobilů je důsledkem růstu evropského trhu. Zájem o nová auta v Evropě vytrvale roste, z čehož profitují všichni výrobci působící v České republice. Za růstem výroby stojí nejen rozšiřování výrobních kapacit Škoda Auto i Hyundai, ale též struktura vyráběných modelů, která odpovídá trendům evropského trhu," uvedl Jan Linhart z KPMG.

Od ledna do konce listopadu automobilky vyrobily 1,25 milionu osobních vozů. Výrobu táhl především export, ale i silná domácí poptávka. Škoda Auto zvýšila do za 11 měsíců výrobu o více než desetinu na 706.000 vozů, Hyundai vyrobila 334.000 aut, což je o šest procent meziročně více a kolínská TPCA dosáhla téměř 3,5 procentního růstu na 211.000 aut.

Růst podle ekonomů čeká tuzemský automobilový průmysl i v příštím roce, bude ale pomalejší. Na straně výrobců bude podle Linharta důvodem naplnění výrobních kapacit, kde další zvyšování bude narážet na kapacitní omezení výrobních závodů. Pomalejší tempo růstu bude mít i evropský trh, který je hlavním odbytištěm tuzemských výrobců. Vliv bude mít i uvolnění intervencí ČNB, což povede k posílení české měny vůči euru.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je neděle 22. října 2017

Očekáváme v 1:00 8°C

Celá předpověď