Výbor si zve Borku a Novotného kvůli žádosti o jejich stíhání

foto Poslanec Jaroslav Borka z KSČM (na snímku z 25. listopadu 2013).

Praha - Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes přerušil jednání o vydání Jaroslava Borky (KSČM) a Josefa Novotného (za ČSSD) k trestnímu stíhání. Poslance, které chce policie obvinit v případu machinací s dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad, zve na další zasedání. Borka a Novotný budou moci sdělit členům výboru svůj pohled na věc příští čtvrtek. Novinářům to řekli předsedkyně a místopředseda výboru Miroslava Němcová (ODS) a Martin Plíšek (TOP 09).

Poslanec Josef Novotný za ČSSD (na snímku z 25. listopadu 2013). Výbor si vyžádal i celý policejní spis a pozval také zástupce policie. Zatím proto není jisté, zda už příští týden dospěje k doporučení pro sněmovní plénum, nebo nikoli. "Byla bych ráda, kdyby se nám to podařilo, ale nevím," uvedla Němcová. Plíšek se podivil nad tím, že na justičním portálu bylo zveřejněno oznámení o zahájení stíhání, aniž Sněmovna o vydání poslanců rozhodla.

Poslanci jsou podle státního zastupitelství podezřelí z poškození finančních zájmů Evropské unie a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Jednoho z nich policie podezírá také ze zneužití pravomoci úřední osoby a účasti na organizované zločinecké skupině.

Plíšek pokládá podezření za závažné, nedomnívá se, že by kauza měla politické pozadí. Vztahuje se k činnosti Novotného a Borky v době, když ještě nebyli poslanci, podotkl. Němcová nechtěla dotaz na případné politické pozadí komentovat.

Borka a někdejší hejtman Karlovarského kraje Novotný byli dříve členy výboru regionální rady ROP Severozápad. Cítí se nevinni.

Výbor vydává doporučení pro plénum, zda má poslance ke stíhání vydat, nebo ne. Sněmovna by měla rozhodnout ještě na nynější schůzi, pravděpodobně v červnu.

Kauza ROP Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je nyní obviněno 24 lidí, mezi nimiž jsou politici, vysocí úředníci a podnikatelé. V posledních letech již bylo několik lidí kvůli ovlivňování rozdělování dotací z ROP Severozápad odsouzeno.

Sněmovna rozhodovala v nynějším volebním období zatím o pěti poslancích, které chtěla policie stíhat. V jednom případě byl verdikt záporný.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

21°C

Dnes je úterý 24. dubna 2018

Očekáváme v 7:00 14°C

Celá předpověď