Vondra: Zeman ani Babiš nedokážou rozbít demokratický systém v ČR

foto Ilustrační foto - bývalý ministr obrany Alexandr Vondra.

Praha - Prezident Miloš Zeman ani vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nedokážou rozbít demokratický systém v Česku. Na mezinárodní konferenci Forum 2000 v Praze to dnes řekl bývalý ministr obrany Alexandr Vondra. Podle něj je zásadní hrozbou pro demokracii to, že Západ v posledním desetiletí zeslábl.

"Máme problém s Milošem Zemanem a i já bych měl rád na Pražském hradě (slovenského prezidenta Andreje) Kisku. Na druhé straně, celá věc okolo Zemana je problém s pověstí. Dělá naší zemi ostudu, svými slovy si hraje s ohněm. Ale není dost silný, aby změnil základy našeho demokratického systému," řekl Vondra.

"Máme také druhý útok na náš systém, který nyní vede populistický obchodník Andrej Babiš. To je vážnější, protože to není jen problém s pověstí," řekl Vondra, který Babiše kritizoval mimo jiné kvůli jeho znevažování Parlamentu a označování zákonodárného sboru za žvanírnu. "Ale jsem velmi optimistický, že ani on nedokáže změnit náš systém, protože demokratické základy České republiky založené (bývalým prezidentem Václavem) Havlem a dalšími jsou dost silné," řekl Vondra.

Za vážnou hrozbu pro demokracii označil současnou slabost Západu. Ta podle něj začala už s hospodářskou krizí v roce 2008, která vzala Západu sebevědomí. "Zároveň si ve stejném roce začalo Rusko zkoušet svou sílu v Gruzii, na což jsme nedokázali odpovědět. Přímým důsledkem toho je současná situace na Ukrajině a anexe Krymu," řekl Vondra.

Podle něj se musí západní země vrátit ke svým základním hodnotám, pokud chtějí v současném světě obstát a zachovat si demokratický systém. Vymezil se také proti multikulturalismu, který podle něj v konečném důsledku snižuje hodnotu jednotlivců. "Pokud budeme všemu přikládat stejnou hodnotu, nakonec nic nebude mít žádnou," řekl.

Západ se podle delegátů Fora 2000 musí naučit hájit demokracii

Západní země se musí naučit znovu obhajovat demokracii, protože ji zevnitř ohrožují populisté a zvenčí autoritářské režimy. Shodli se na tom dnes delegáti mezinárodní konference Forum 2000, která se koná v Praze. Podle nich je třeba se vymezit proti populistům, ale komplikuje to neochota lidí aktivně se účastnit politiky i fungování občanské společnosti.

"Jsme uprostřed bitvy o budoucí podobu světového zřízení, o osud naší demokracie. Sledujeme, že autoritářské režimy jako Rusko a Čína jsou velmi asertivní, je to v podstatě střet civilizací, v němž musíme hájit svou otevřenou a pestrou společnost," řekl Ralf Fücks, který řídí německou Nadaci Heinricha Bölla.

Podle britského novináře Edwarda Lucase udělal Západ po skončení studené války velkou chybu, když předpokládal, že bývalý komunistický blok automaticky převezme demokratické zřízení i západní hodnoty. "Mylně jsme se domnívali, že demokracie zvítězila a že to tak musí zůstat navždy," řekl.

Fücks varoval, že demokracii ohrožuje především ztráta důvěry ve státní instituce. K oslabování důvěry podle něj přispívají na jedné straně rostoucí nerovnosti ve společnosti, na druhé straně sílící přesvědčení některých lidí, že se jejich děti budou mít hůř než oni sami.

Podle Fückse se tak vytváří prostor pro populisty a extremisty. "Populisté jsou nebezpeční tím, že slibují, že je možné zastavit změny ve světě, že je možné zvrátit globalizaci a vrátit se k homogenním společnostem z minulosti," řekl. Podobné sliby není možné prosadit, přesto jim ale mnoho lidí podléhá, dodal.

Politici, kteří chtějí skutečně řešit problémy, podle Fückse nemohou jen říkat lidem to, co chtějí slyšet. "Musí říkat i nepopulární pravdy, nejen populární lži, a musí přijímat i tvrdá a nepopulární rozhodnutí, když je jich potřeba pro nalezení řešení," řekl.

Delegáti se shodli, že nyní má jen málo lidí zájem vstoupit do politiky a aktivně řešit problémy. "K této neochotě přispívají i sociální média. Mnoho lidí si nepřeje, aby jejich soukromí i soukromí jejich rodiny bylo okamžitě zveřejněno na internetu, což se každému z vrcholných představitelů politiky i občanské společnosti v současnosti děje," řekl Lucas.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

21°C

Dnes je pátek 18. srpna 2017

Očekáváme v 1:00 21°C

Celá předpověď