Volyňští Češi oslavují 70 let od návratu do vlasti

foto Na nádraží v Žatci byla 15. července slavnostně odhalena pamětní deska připomínající sedmdesáté výročí příjezdu prvního transportu volyňských Čechů.

Žatec (Lounsko) - Volyňští Češi slaví 70 let od návratu do vlasti. Krajané pořádají setkání, výpravy na Ukrajinu. V Žatci, který byl konečnou stanicí prvního transportu, je ode dneška na budově vlakového nádraží deska připomínající poválečné události v pohraničí. Pomáhat se snaží Sdružení Čechů z Volyně také novodobým repatriantům.

Na nádraží v Žatci byla 15. července slavnostně odhalena pamětní deska připomínající sedmdesáté výročí příjezdu prvního transportu volyňských Čechů. Na žatecké nádraží přijel 8. února 1947 transport, který přivezl zhruba 10.000 rodin, tedy na 33.000 lidí. Domov našli příchozí v místech, která opustili sudetští Němci. Právě díky péči Volyňanů region po odsunu Němců nezpustnul. "Pamětní deska je takovým připomenutím celé dlouhé historie, kterou uchovávají potomci Čechů z Volyně," řekla ČTK předsedkyně sdružení Dagmar Martínková.

Sdružení vydává časopisy, organizuje výpravy na Volyni, což je historická oblast na území dnešní Ukrajiny, která dříve patřila k Polsku i ruské říši. Češi se tam stěhovali od druhé poloviny 19. století.

Na nádraží v Žatci byla 15. července slavnostně odhalena pamětní deska připomínající sedmdesáté výročí příjezdu prvního transportu volyňských čechů. Pamětnice Božena Krejčová přijela v prvním transportu jako dvacetiletá. Přestože navrátilcům kladl tehdejší režim různé překážky, podařilo se udržet společenský a kulturní život i některé tradice. "Teď už žije třetí generace potomků, pouto ke kořenům je poměrně silné, což je v komunitě velmi cítit, pořád je ohromný zájem o výpravy na Volyň, dokonce nyní roste," uvedla Martínková.

Volyňští Češi se snaží komunikovat i se současnými repatrianty. "To jsou potomci Čechů z Ukrajiny, nikoliv jen potomci přímo Čechů z Volyně," upozornila Martínková. Program funguje od roku 2015 a od jeho začátku přesídlilo do ČR více než 600 krajanů z Ukrajiny. "Pro rok 2017 uvolnila vláda na realizaci programu celkem 40 milionů korun. V letošním roce je plánováno přijetí zhruba 300 přesídlených osob," řekla ČTK Klára Pěknicová z ministerstva vnitra.

Na nádraží v Žatci byla 15. července slavnostně odhalena pamětní deska připomínající sedmdesáté výročí příjezdu prvního transportu volyňských Čechů. Odhalili ji generálové Václav Kuchynka (vlevo) a Miroslav Masopust. Současný program není teritoriálně omezen a je otevřen všem krajanům, kteří splní podmínky. "V krajanských komunitách je o program značný zájem. Zejména u krajanů z Ukrajiny je procento uchazečů, kteří nesplní podmínky pro zařazení do programu, minimální," uvedla Pěknicová.

Vzpomínky na návrat volyňských Čechů budou v neděli pokračovat pietním aktem u památníku obětem Českého Malína k 74. výročí vypálení obce. Český Malín byla česká obec na Ukrajině založená v druhé polovině 19. století českými přistěhovalci z Lounska, Žatecka a Rakovnicka, vypálená za druhé světové války Němci. Malínskou tragédií jsou označovány události z 13. července 1943, kdy byla nacisty brutálně zavražděna většina obyvatel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je středa 20. června 2018

Očekáváme v 21:00 24°C

Celá předpověď