Vojenské operace ve východním Halabu podle Ruska skončily

foto Muž truchlí nad svým synem, kterého zabili vojáci syrské armády nedaleko nemocnice v Halabu.

Ženeva/Damašek - Všechny vojenské operace ve východním Halabu (Aleppu) skončily a město podléhá kontrole syrské vlády. V Radě bezpečnosti OSN to dnes řekl zástupce Ruska Vitalij Čurkin. Rada se sešla na žádost Francie a Británie k mimořádnému jednání. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun, který dnešní jednání zahajoval, tvrdil, že povstalci mají pod kontrolu ještě pět procent východních čtvrtí. To, zda boj ve východní části města opravdu skončil, zatím nebylo možné ověřit.

Čurkin hovořil až téměř na konci a ohlásil ukončení bojů o Halab. "Podle informací, které jsme obdrželi v uplynulé hodině, jsou vojenské operace ve východním Halabu ukončeny. Není nutné jednat o ukončení nepřátelských akcí nebo o zvláštní humanitární operaci. Syrská vláda obnovila kontrolu ve východním Halabu," řekl Čurkin.  

Ruský zástupce v OSN také prohlásil, že "všichni bojovníci" a jejich rodiny stejně jako lidé zranění v boji "nyní odcházejí dohodnutými koridory tím směrem, jaký si sami dobrovolně vybrali, a to i do Idlibu", což je další bašta oponentů syrského režimu.

Opozice předtím informovala, že se podařilo dohodnout na příměří a také na evakuaci, která zahrne jak civilisty, tak povstalce. Syrská vláda k tomu oznámila, že evakuace začně ve středu v pět hodin ráno místního času (4:00 SEČ). Čurkin k informaci o evakuaci původně řekl, že se dohoda týká jen povstalců, protože jakmile bude město pod kontrolou vlády, nebude nutné, aby odcházeli také civilisté.

Podle zdroje agentury Reuters se očekává, že většina z 50.000 lidí, kteří jsou stále v povstalecké části města, odejde. Zástupce halabské místní rady sdělil, že podle jeho informací existuje dohoda o krátkodobém příměří, které umožní vypravit z města autobusy s civilisty.

"Existuje dohoda o evakuaci obyvatel a povstalců z východního Halabu. Povstalci si budou moci vzít své lehké zbraně," informoval představitel povstalecké skupiny Núr ad Dína Zinkího. Jako první podle něj budou evakuováni zranění a civilisté. Dohoda podle tohoto zdroje počítá s tím, že "ti, kdo odejdou, si budou moci vybrat, zda půjdou do západní části provincie Halab, nebo do provincie Idlib dále na severozápadě". Existenci této dohody potvrdil i zástupce další povstalecké skupiny Ahrár aš-Šám. Podle něj budou lidé evakuováni autobusy na západ Halabu nebo do Idlibu.

Zacharíja Malahifdží z rebelské skupiny Fastakim agentuře Reuters řekl, že povstalci vyjednávali s Rusy v pondělí večer a dohodli se, že dnes ustane letecké bombardování. "Dnes ráno bylo bombardování zastaveno, ale ostatní boje pokračovaly. Teď se jedná o příměří, takže dnes večer by mohlo začít platit," řekl Malahifdží. Dodal, že vyjednávání se zúčastnilo také Turecko, které na rozdíl od Ruska, jež podporuje syrskou vládu, stojí za syrskou opozicí.

Pan Ki-mun oznámil, že existuje podezření o masakrech odcházejících civilistů. Americká zástupkyně při OSN Samantha Powerová požádala, aby na evakuaci dohlédli "nezávislí mezinárodní pozorovatelé". Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) oznámil, že je připraven sehrát při evakuaci roli nezávislého pozorovatele. "Strany nyní stále vyjednávají o detailech této dohody a o jejím plnění. Doufáme, že bude brát v potaz zájmy civilistů. Budou-li splněny základní humanitární principy, jsme připraveni jednat jako neutrální humanitární prostředník a pomoci civilistům, kteří to budou potřebovat," řekla mluvčí MVČK Krista Armstrongová.

Lidé ve východním Halabu se na sociálních sítích loučí se životem

Syrské vládní jednotky za poslední dva dny zabily ve východním Halabu (Aleppu) nejméně 82 civilistů. Oznámil to dnes mluvčí vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville. Dodal, že podle zpráv z místa vstupují vládní vojáci do domů v bývalých povstaleckých čtvrtích a na místě zabíjejí civilisty. Mezi oběťmi je také 11 žen a 13 dětí. Na žádost Francie se kvůli Halabu mimořádně sejde v 18:00 SEČ Rada bezpečnosti OSN, kterou bude informovat generální tajemník OSN Pan Ki-mun. V nejbližších hodinách má začít evakuace lidí z východního Halabu (Aleppa). Oznámili to zástupci několika povstaleckých skupin, podle nichž s dohoda týká jak civilistů, tak povstalců.

Francouzský zástupce při RB OSN François Delattre označil situaci v Halabu za "nejhorší humanitární katastrofu 21. století". "Musíme udělat vše pro to, abychom ukončili to krveprolévání, bezpečně lidi evakuovali a pomohli těm, kdo to potřebují," řekl Delattre.

Dětský fond OSN (UNICEF) citoval nejmenovaného lékaře z východního Halabu, jenž uvedl, že v jedné z těžce bombardovaných budov v této části města zůstalo dnes uvězněno mnoho osamělých dětí, možná až 100.

Očekává se, že syrská vláda oznámí dobytí Halabu dnes nebo v nejbližších dnech. V pondělí její jednotky výrazně postoupily, ovládly zbývající klíčové čtvrti a povstalci měli pod kontrolou už jen jedno malé území. Mezinárodní společenství vyzývá k příměří a záchraně civilistů.

Sociální sítě plní trýznivé vzkazy obyvatel východního Halabu na rozloučenou. "Myslím, že se loučím.... Je skoro po všem a za několik hodin nás zabijí," uvedl na twitteru Ramí Zian, který na svém profilu píše, že je novinářem a pracoval jako fotograf na volné noze pro agenturu Reuters. O pár hodin později dodal, že neví, jakou smrtí zemře. "Když nás ale všichni opustili, je smrt jistá," napsal. Sedmiletá Bana, která na svém twitterovém účtu popisuje život ve východním Halabu, dnes napsala, že nyní se rozhoduje o jejím životě nebo smrti.

Rusko, které je hlavním spojencem syrského prezidenta Bašára Asada a podporuje jej v bojích, dnes ale výzvy k příměří znovu odmítlo. "Výzvy k okamžitému ukončení násilností slyšíme. Ruská strana tak chce učinit, až budou zřízeny (evakuační) koridory," řekl podle agentury Reuters ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který se v Bělehradě účastní schůzky jedné regionální organizace.

Na otázku ohledně paralelních jednání s Tureckem a Spojenými státy Lavrov dodal, že Moskva je "ochotna spolupracovat s kýmkoli, kdo situaci (v Halabu) ovlivňuje".

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov odmítl kritiku vojenských operací v Halabu. Podle něj povstalci využili 100.000 obyvatel východní části jako lidské štíty, o čemž svědčí výpovědi prchajících. Hmotné škody v civilisty obývaných oblastech, jak se objevují na televizních záběrech, podle mluvčího způsobily povstalecké útoky.  

Bezpečný odchod civilistů žádá i Turecko, které podle svého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua zintenzivní kontakty s Ruskem s cílem vyhlásit v Halabu příměří. Na tiskové konferenci se svým českým protějškem Lubomírem Zaorálkem hovořil Çavuşoglu v souvislosti s Halabem o humanitární tragédii.

Francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault dnes uvedl, že OSN by měla využít všechny své páky k tomu, aby zjistila, co se v Halabu děje. Šéf francouzské diplomacie také varoval Moskvu, že by se v Halabu mohla stát spolupachatelem aktů "pomsty a teroru". Britský konzervativní poslanec Andrew Mitchell srovnal události v Halabu s vražděním civilistů ve Srebrenici, kde bylo v roce 1995 povražděno na 8000 lidí, hlavně mužů a chlapců.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

12°C

Dnes je čtvrtek 23. listopadu 2017

Očekáváme v 9:00 5°C

Celá předpověď