Vláda USA ruší Obamovo nařízení o ochraně migrantů

foto Dosluhující demokratický prezident Spojených států Barack Obama (vpravo) přijal svého republikánského nástupce Donalda Trumpa (vlevo) v Bílém domě (snímek z 10. listopadu 2016).

Washington - Ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly ve čtvrtek vydal výnos, jímž zrušil nařízení z dob vlády prezidenta Baracka Obamy, které mělo chránit před deportací některé osoby nezákonně pobývající na území USA, jejichž děti žijí v zemi legálně jako občané USA. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na informaci ministerstva.

Obama svůj ochranný program vyhlásil v roce 2014. V platnost ale směrnice nikdy nevstoupila, protože ji zablokoval federální soud v Texasu. Prezidentské rozhodnutí tam napadlo 26 amerických států.

Obama se v posledních pěti letech svého vládnutí snažil ochránit rodiny, v nichž rodiče v zemi žijí bez povolení úřadů a mohli by být vyhoštěni. Tito lidé měli dostat právo na dvouleté pracovní povolení, které bylo možné obnovovat.

Prezident chtěl rovněž prosadit nařízení o ochraně mladistvých přistěhovalců bez povolení pobytu. Ti měli získávat pracovní povolení na dobu tří let. I tento výnos ale federální soud zablokoval.

Obamův nástupce Donald Trump se naopak ve volební kampani zavázal, že jakákoli ochranná opatření "bezodkladně" zruší.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

25°C

Dnes je čtvrtek 24. května 2018

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď