Vláda schválila zprávu o Zemanově cestě na Rhodos

foto Prezident Miloš Zeman.

Praha - Vláda dnes schválila zprávu o cestě prezidenta Miloše Zemana na konferenci na řeckém ostrově Rhodos. Na twitteru o tom informoval mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Konferenci Dialog civilizací pořádá ruský podnikatel a spolupracovník prezidenta Vladimira Putina Vladimir Jakunin. Hrad vyčíslil náklady cesty na 300 tisíc korun. Před týdnem se na schválení nenašel dostatek hlasů, dnes však přes nesouhlas některých ministrů návrh prošel. Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka tak zvítězil zdravý rozum.

Ke zprávě se původně na jednání vlády neměla vést ani rozprava, o přeložení informativního materiálu ale požádal ministr pro lidská práva Jiří Dientsbier (ČSSD). Účast na konferenci podle něj symbolicky zpochybňovala postoj ČR i Evropské unie vůli ruské imperiální a agresivní politice.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) minulý týden řekl, že se diskutovalo o tom, zda cesta byla v souladu se zahraniční politikou ČR. Debata se podle něj odkládala nejen proto, že nebylo dost hlasů pro schválení, ale také kvůli tomu, že na jednání chyběla řada ministrů.

Podle Aktuálně.cz dnes proti schválení postavili ministři ze všech tří koaličních stran. Server jmenuje ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). "Pokud vláda zprávu schválila, zvítězil zdravý rozum na ideologickými floskulemi," komentoval rozhodnutí ministrů Ovčáček.

Bělobrádek novinářům na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že hlasoval pro schválení zprávy. Někteří ministři podle něj navrhovali, aby vláda cestu symbolicky odmítla jako kontroverzní proplatit. "Já jsem hlasoval pro schválení, tak jako tak cestu zaplatí státní rozpočet," uvedl. Výdaje by se podle něj stejně zaplatily z jiné rozpočtové kapitoly. O vhodnosti cesty se mělo diskutovat už předem na úrovni premiéra či ministra zahraničí, dodal Bělobrádek.

Český prezident se letos konference zúčastnil poněkolikáté. Předloni za to sklidil kritiku opozice. Ve svém projevu hovořil hlavně na téma tzv. Islámského státu, který přirovnal k rakovině. Kvůli konferenci se Zeman nezúčastnil v Izraeli pohřbu bývalého prezidenta a premiéra Šimona Perese, na nějž se sjelo mnoho světových státníků. Zastoupili ho premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD).

Zakladatel a pořadatel rhodoského diskusního fóra, podnikatel Jakunin, je blízký spolupracovník prezidenta Putina. Po ruské anexi Krymu byl zařazen na sankční seznam USA.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

21°C

Dnes je neděle 20. srpna 2017

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď