Vítková byla ve vytrvalostním závodu čtvrtá, Soukalová pátá

foto Česká biatlonistka Gabriela Soukalová

Oslo - České biatlonistky skončily ve vytrvalostním závodu na mistrovství světa v Oslu těsně pod stupni vítězů. Veronika Vítková s jednou chybou na střelnici doběhla čtvrtá, hned za ní se umístila Gabriela Soukalová, která si připsala dvě trestné minuty. Zvítězila Marie Dorinová Habertová z Francie.

Dorinová Habertová chybovala jednou a o 12,2 sekundy porazila krajanku Anais Bescondovou. Francie získala v šestém závodě na MS čtvrtý titul, Dorinová Habertová čtvrtou medaili. Bronz patří dvakrát nepřesné Němce Lauře Dahlmeierové, za kterou Vítková zaostala o devět sekund. Soukalová byla o dalších deset sekund pomalejší.

"V posledním kole jsem měla informace, že se dá o medaili bojovat, bohužel těch sil už moc nebylo. O kousek to uteklo, chybělo pár sekund," litovala Vítková. "Na druhou stranu jsem ráda, že jsem se nějak trefila a byl to jeden z mých lepších výsledků na čtyřpoložkovém závodu. Ale jako po každém nenulovém závodu, škoda té jedné rány," řekla Vítková, pro kterou je čtvrté místo nejlepším individuálním výsledkem na MS v kariéře.

Francouzská biatlonistka Marie Dorinová Habertová.

Vedoucí žena Světového poháru Soukalová chybovala hned v první ležce a podruhé terč nesložila na poslední stojce. "Bylo tam moc chyb. Jak jsem sbírala štěstí po celou sezonu, tak tady se to zatím moc nevydařilo," řekla Soukalová, jejímž maximem v Oslu zůstalo čtvrté místo ze sprintu a česká výprava je stále bez medaile.

"Nejvíc mě mrzí tak první položka, protože od té se odvíjí celý závod. A když už jsem věděla, že mám vybráno, tak jsem se to snažila křečovitě držet pak na těch dalších položkách," uvedla Soukalová, jejíž náskok v čele hodnocení SP na druhou Dorinovou Habertovou se zmenšil o dalších dvacet bodů na 86. Francouzka na MS ukrojila z manka už 49 bodů. "Když jsem dala tu druhou chybu, tak už jsem věděla, že to na přední pozice nebude stačit," prohlásila Soukalová.

Tři nejlepší biatlonistky z vytrvalostního závodu na světovém šampiuonátu v Oslu. Uprostřed vítězná Francouzka Marie Dorinová Habertová, vlevo její stříbrná krajanka Anais Bescondová a vpravo třetí Laura Dahlmeierová z Německa.

Dorinová Habertová nevěří, že by českou biatlonistku v konečném pořadí SP předstihla. Rozhodovat se bude zcela jistě až při finále příští týden v Chanty Mansijsku. "Vše bude záležet na výkonech Gábiny. Dnes nebyla daleko ode mě. Pokud bude pokračovat takhle dobře, tak nevěřím, že bych ji mohla předstihnout, i kdybych vyhrála všechny čtyři zbylé závody," tvrdila Francouzka.

Vítková udělala jedinou chybu při druhé zastávce na střelnici. "Vím o ní, byla to vytažená rána na dvanáct hodin. Bohužel, stalo se," řekla Vítková. Ostatních devatenáct terčů trefila, ale měla o horší běžecký čas.

Soukalová udělala chybu hned při první ležce, v které nesložila třetí terč. "Možná si k tomu špatně zalehla," řekl trenér žen Zdeněk Vítek. "Pak jsem si uvědomovala, že pokud chci útočit, tak je to třeba vybílit," přiznala Soukalová, že se dostala pod tlak.

Druhou i třetí položku zvládla, ale při závěrečné stojce druhý terč nespadl. "Snažila jsem se zkoncentrovat, ale asi už to byla velká únava," řekla Soukalová.

Třetí Češka na startu Lucie Charvátová začala nulou, ale pak přidala po jedné chybě při druhé a třetí položce, na závěrečné měla dvě a skončila v páté desítce.

Mistrovství světa v biatlonu v Oslu:

Ženy - vytrvalostní závod (15 km):

1. Dorinová Habertová 44:02,8 (1 trest. minuta), 2. Bescondová (obě Fr.) -12,2 (1), 3. Dahlmeierová (Něm.) -1:17,8 (2), 4. Vítková -1:26,8 (1), 5. Soukalová (obě ČR) -1:36,8 (2), 6. Hildebrandová (Něm.) -1:37,7 (1), 7. Guziková (Pol.) -1:39,4 (1), 8. Wiererová (It.) -1:43,3 (2), 9. Varvynecová (Ukr.) -1:56,3 (1), 10. Runggaldierová (It.) -1:57,5 (1), ...45. Charvátová (ČR) -4:44,5 (4).

Průběžné pořadí SP (po 22 z 26 závodů): 1. Soukalová 996 b., 2. Dorinová Habertová 910, 3. Wiererová 868, 4. Mäkäräinenová (Fin.) 737, 5. Hildebrandová 708, 6. Dahlmeierová 702, 7. Vítková 665, ...24. Puskarčíková 292, 30. Charvátová 213, 77. Landová 22, 90. J. Jislová (všechny ČR) 7.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

10°C

Dnes je středa 22. února 2017

Očekáváme v 13:00 10°C

Celá předpověď