Vítězem Maurerova výběru restaurací je pražský Alcron

foto Ilustrační foto - Pavel Maurer (vlevo) a šéfkuchař hotelu Alcron Roman Paulus vystoupili 2. prosince v Praze na tiskové konferenci k vydání nové publikace Maurerův výběr Grand restaurant 2009. Restaurace Alcron v pražské Štěpánské ulici obsadila v gastronomickém průvodci první příčku.

Praha - Vítězem letošní ankety Maurerův výběr Grand Restaurant se stala pražská restaurace Alcron v hotelu Radisson Blu s šéfkuchařem Romanem Paulusem. Ve výběru, který hodnotí zejména kvalitu jídla, zopakovala svůj úspěch z roku 2009. Přední příčky žebříčku obsazovala i v posledních letech, loni skončila čtvrtá. Na stříbro se z loňského bronzu posunula Terasa u Zlaté studně a na třetí příčku se probojovala pražská restaurace Bellevue. ČTK to sdělili organizátoři soutěže, slavnostní vyhlášení ankety bude dnes večer v Míčovně Pražského hradu.

Čelo žebříčku ovládly pražské restaurace, které obsadily první tři příčky a v první desítce je jich šest. Loni jich v TOP 10 bylo o jednu méně. Loňský vítěz Spices Restaurant and Bar se propadl na 16. příčku.

Z mimopražských restaurací úspěch v první desítce zopakovala jen zámecká restaurace Piano Nobile ze Chateau Mcely, letos je čtvrtá. Ostatní se propadly na zadní pozice, loni druhý děčínský Kristin Hrádek letos v žebříčku není. V první desítce ještě jsou brněnská restaurace Pavillon, karlovarská Promenáda a táborská restaurace Goldie v hotelu Nautilus.

Restaurace letos hodnotilo 418 dobrovolných "komisařů", kteří tajně navštívili 936 gastronomických podniků. V nich utratili za jídlo téměř pět milionů korun. Za 21 let trvání soutěže již hodnotitelé projedli zhruba 115 milionů korun. Na základě jejich chuťových zážitků vzniká gastronomický průvodce, který jeho vydavatel Pavel Maurer založil v roce 1997 pod názvem Gurmán. Nyní se průvodce jmenuje Grand Restaurant. Jeho cílem je přinášet o restauracích ověřené informace.

Hodnotí se především jídlo, které má v konečném hodnocení dvě známky. Další známka se uděluje za obsluhu a další za interiér. Vítězná restaurace Alcron obdržela za jídlo 1,08, za obsluhu 1,19 a za interiér 1,38. V jídle a obsluze byla nejlepší, stejné kvality jídla dosáhla ještě karlovarská Promenáda a v obsluze se jí rovná jen brněnský Pavillon. V hodnocení interiéru ale letošního vítěze předstihlo přes deset restaurací.

Průměrná cena jídla ve všech hodnocených restaurací činila 670 korun. Vítězný Alcron patřil s cenou 1700 korun k těm nejdražším, předstihla ji jen La Degustation Boh?me Bourgeoise z Haštalské ulice (2690 korun).

Pražská restaurace Field, která je v provozu téměř dva roky a letos obdržela ocenění v podobě michelinské hvězdy, se v Maurerově žebříčku objevila na 31. pozici. Hvězdy si udržují Alcron a La Degustation Boh?me Burgeoise.

Dnes večer se budou také vyhlašovat výsledky třetího ročníku ankety Restu Restaurace roku. V té hodnotí podniky desítky tisíc běžných hostů, kteří si během roku zarezervovali místo v některém z nich prostřednictvím služby Restu. Do ankety uživatelé zaslali přes 100.000 recenzí.

Žebříček prvních deseti restaurací z Maurerova výběru Grand Restaurant

Pořadí Restaurace Město
1. Radisson Blu Alcron hotel, Alcron Praha
2. Terasa u Zlaté studně Praha
3. Bellevue Praha
4. Chateau Mcely, Piano Nobile Mcely
5. Aria Hotel, CODA Restaurant Praha
6. Pavillon Brno
7. Promenáda Karlovy Vary
8. La Degustation Boh?me Bourgeoise Praha
9. InterContinental hotel, Zlatá Praha Praha
10. Nautilus hotel, Goldie Tábor

Zdroj: Maurerův výběr Grand Restaurant

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď