Viníci katastrofy letu MH17 by mohli být souzeni v nepřítomnosti

foto Experti odklízejí na východě Ukrajiny trosky malajsijského boeingu letu MH17, který spadl v červenci 2014.

Sydney - Pachatelé útoku na letadlo malajsijských aerolinií, které bylo v roce 2014 sestřeleno nad východem Ukrajiny, by mohli být souzeni v nepřítomnosti. Oznámila to australská ministryně zahraničí Julie Bishopová. Mezi 298 oběťmi byli hlavně Nizozemci, ale také občané dalších 17 zemí, včetně 38 Australanů.

Letadlo letělo na trase Amsterodam - Kuala Lumpur. Nizozemští vyšetřovatelé došli v roce 2015 k závěru, že stroj sestřelila ruská raketa. Rusko zapojení do bojů na východě Ukrajiny stejně jako podíl na katastrofě letu MH17 popírá.

Nizozemsko v červnu oznámilo, že by lidé odpovědní za sestřelení letadla měli být souzeni nizozemským soudem podle nizozemských zákonů.

Bishopová dnes prohlásila, že se prověřují "všechny právní možnosti", a vyzvala Rusko, aby spolupracovalo s Radou bezpečnosti OSN a plnilo rezoluci 2166, kterou prosadila Austrálie. "Vyzývá (rezoluce) všechny státy ke spolupráci, která má zajistit předvedení odpovědných osob (za zničení letadla) před soud. Je možné, že budou souzeny v nepřítomnosti," sdělila ministryně.

Rusko zablokovalo v roce 2015 snahu zřídit za účelem stíhání viníků této katastrofy mezinárodní tribunál.

Agentura Reuters upozornila, že není jasné, zda bude Rusko spolupracovat s nizozemským soudem, pokud tamní prokuratura označí podezřelé nebo si vyžádá informace. Před několika dny Malajsie vyjádřila naději, že podezřelí budou známi do konce letošního roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

16°C

Dnes je čtvrtek 26. dubna 2018

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď