Věznice Plzeň zvětšila kapacitu o 55 míst, i tak je přeplněná

foto Slavnostního otevření nově zrekonstruovaných a rozšířených ubytovacích kapacit ve Věznici Plzeň se 11. ledna zúčastnili ministr spravedlnosti Robert Pelikán (druhý zprava vpředu), generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal (třetí zprava vpředu) a ředitel borské věznice Petr Vlk (druhý zleva vpředu).

Plzeň - O 55 nových míst zvýšila kapacitu věznice v Plzni Borech. V současné době je ve věznici 1380 odsouzených nebo obviněných vězňů, to je nejvíce v celé ČR. Stejně jako ostatní věznice v ČR je i borská přeplněná. Průměrná přeplněnost věznic v ČR je o osm procent, v Plzni je to dokonce o víc než 13 procent, řekli dnes novinářům při otevření nových prostor generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal a ředitel borské věznice Petr Vlk.

O 55 nových míst zvýšila kapacitu věznice v Plzni Borech (na snímku z 11. ledna). V současné době je ve věznici 1380 odsouzených nebo obviněných vězňů, to je nejvíce v celé ČR. Průměrná přeplněnost věznic v ČR je o osm procent, v Plzni je to dokonce o víc než 13 procent."V dnešní době každá postel má cenu zlata," připustil ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Podle něj je ve věznicích asi o tisícovku vězňů nad limit. "Je to těžké, protože pokud chceme někde otevřít nový objekt, narážíme u obyvatel v daném místě," řekl.

Video: Věznice Plzeň zvětšila kapacitu o 55 míst, i tak je přeplněná
11.01.2017, 17:30, zdroj: ČTK/Plzeň

Vězeňská služba má podle něj vytipováno několik objektů pro nové věznice, zatím je ale nechtěl prozrazovat. Při kapacitě kolem 200 až 300 míst na objekt by to znamenalo otevřít tři či čtyři nové objekty, řekl ministr. Předpoklady navíc hovoří o dalším růstu požadavků na místa ve věznicích. Podle ministra jsou volné kapacity pouze v nejpřísnějším typu vězení, tedy ve věznicích se zvýšenou ostrahou.

O 55 nových míst zvýšila kapacitu věznice v Plzni Borech (na snímku z 11. ledna). V současné době je ve věznici 1380 odsouzených nebo obviněných vězňů, to je nejvíce v celé ČR. Průměrná přeplněnost věznic v ČR je o osm procent, v Plzni je to dokonce o víc než 13 procent.V 35 věznicích v ČR je aktuálně 22.500 osob. "Bohužel jsme se dostali do stavu před amnestií prezidenta republiky, tedy do roku 2013, kdy byl zhruba stejný počet vězněných osob a stejná přeplněnost," připomněl Dohnal. Ještě letos by chtěla Vězeňská služba podobně jako v Plzni otevřít dalších víc než 200 míst, a to v areálu věznice Jiřice, nový objekt v pobočce Poštorná pro zhruba 160 vězňů a nové oddělení ve věznici Kuřim.

V Plzni nová místa vznikla přestavbou nevyužívané lůžkové části ošetřovny. Při standardním ubytování se čtyřmi metry čtverečními prostoru na osobu je zde kapacita 55 míst, při snížení prostoru na jednoho vězně na tři metry čtvereční by se do asi pěti nových místností vešlo až 77 vězňů. Plzeň je podle Dohnala jedním z prvních projektů, kdy se našly vnitřní kapacity vhodné pro rozšíření a kdy na jejich zprovoznění navíc pracovali i sami vězni.

O 55 nových míst zvýšila kapacitu věznice v Plzni Borech (na snímku z 11. ledna). V současné době je ve věznici 1380 odsouzených nebo obviněných vězňů, to je nejvíce v celé ČR. Průměrná přeplněnost věznic v ČR je o osm procent, v Plzni je to dokonce o víc než 13 procent.Na pomocných pracích, montování katrů, zabezpečení oken, malování nebo při práci na elektroinstalacích se podílelo 42 vězňů, kteří odpracovali 3106 hodin. Náklady na rozšíření prostor byly asi milion korun, zapojením vězňů se ušetřilo kolem 150.000 korun, řekl Vlk. V nově vzniklém oddíle budou vězni zařazení do věznice s ostrahou, kteří jsou zařazeni na pracovištích uvnitř věznice. Na pokojích jsou kavalce, plechové skříňky, stoly a židle, jeden pokoj je i pro 16 osob. K oddělení patří společná koupelna, kulturní místnost, oddělená kuřárna a kancelář pro vychovatele a speciálního pedagoga.

V borské věznici je aktuálně z 1380 vězňů přes 120 vazebně stíhaných a 42 vězňů na doplňkovém nejpřísnějším oddělení se zvýšenou ostrahou, víc než tisícovka vězňů je v typu věznice s ostrahou a kolem 160 vězňů ve věznici s dozorem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je pondělí 23. října 2017

Očekáváme v 7:00 8°C

Celá předpověď