Většina pacientů s lupénkou čelí ponižování a diskriminaci

foto Pokožka na ruce postižená lupénkou.

Praha - Na 84 procent lidí s lupénkou trpí diskriminací nebo ponižováním, v Česku je to dokonce 91 procent. Podle celosvětového průzkumu společnosti GFK toto nenakažlivé onemocnění nepříznivě ovlivňuje osobní i pracovní život pacientů, podepisuje se také na jejich psychickém stavu.

Infografika k tématu Ťěžký život s lupénkou. Průzkum se uskutečnil na reprezentativním vzorku bezmála 8400 nemocných lupénkou z 31 zemí světa, včetně 103 pacientů z Česka.

Podle výsledků průzkumu musí téměř polovina nemocných musí čelit nepříjemným dotazům, zda jsou nakažliví. Až 17 procent lidí s lupénkou se setkává s odmítnutím při návštěvě kadeřníka, kosmetiky nebo při nákupu v obchodě.

Do pracovního života zasahuje nemoc každému druhému pacientovi s lupénkou. Z této skupiny se celkem 18 procent (v ČR 21 %) obává ztráty zaměstnání, 14 procent (v ČR 15) dostává úkoly s omezeným kontaktem s ostatními a 23 procent (v Česku 28) dotázaných je terčem posměchu od kolegů. Sníženou produktivitu kvůli svědění kůže pociťuje 28 procent respondentů (v ČR 44).

Partnerské vztahy lupénka narušuje u takřka poloviny pacientů (43 procent). Z této části zažilo kvůli nemoci 37 procent rozchod s partnerem, třetina se ve vztahu cítí méněcenně a polovina se kvůli lupénce vyhýbá sexuálním nebo intimním vztahům. Tabu bývá dokonce i randění, kterého se straní 26 procent (v ČR dokonce 32) nemocných. Myšlenku, že se někdo dotýká jejich pokožky, nesnese 40 procent lidí s lupénkou. V Česku bylo 55 procent z dotazovaných psoriatiků nezadaných.

Více než třetina respondentů (38 procent) s lupénkou také uvádí, že se v důsledku onemocnění potýká se zhoršeným psychickým stavem, zejména zažívají pocity deprese (24 procent) a úzkosti (25 procent).

Propojení těla a duše je podle psychologů začarovaný kruh. "Stav kůže chronicky nemocného psoriatika může kolísat na základě aktuálního duševního stavu a pocitu životní spokojenosti. Stresové podněty a závažné situace se projevují na kůži a na druhé straně mohou změny na kůži zpětně velmi intenzivně působit na emoční prožívání nemocného a negativně ovlivnit jeho sociální fungování," uvádí klinická psycholožka Alena Javůrková z pražské Vinohradské nemocnice.

Lupénka (psoriáza) je chronické zánětlivé onemocnění, které se projevuje tvorbou začervenalých, olupujících se ložisek na pokožce celého těla. Tyto nevzhledné plaky doprovází nepříjemné svědění. U mnoha pacientů psoriáza nepostihuje jen kůži, ale také nehty a klouby.

Lupénka postihuje dvě až tři procenta populace v zemích západní Evropy a v USA. Nejvyšší výskyt je v severských zemích Evropy. Psoriáza se dělí se na dva typy. Typ I s obvykle závažnějším průběhem začíná před čtyřicátým rokem věku, tvoří dvě třetiny nemocných. Vznik má obvykle autoimunitní či dědičné příčiny. Průběh nemoci výrazně zhoršuje kromě stresu i kouření či alkohol.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. června 2018

Očekáváme v 23:00 12°C

Celá předpověď