Veterináři pokračují v utrácení drůbeže, výstavy ptáků mají zákaz

foto Veterináři začali 9. ledna likvidovat chov ptactva v Lázních Toušeň u Prahy, kde byl potvrzen výskyt ptačí chřipky. Utraceno má být přibližně 1000 zvířat. S naháněním a pochytáním ptactva veterinářům pomáhají hasiči.

Praha - Veterináři dnes pokračovali v utrácení drůbeže v místech zasažených ptačí chřipkou. Zatímco v Lázních Toušeň u Prahy zlikvidovali celý chov, kde byl výskyt nemoci potvrzen, na jihu Moravy budou pokračovat i další dny. V ČR je stále pět ohnisek nákazy, přenos na člověka nebyl zaznamenán. Státní veterinární správa dnes rozhodla o tom, že na území ČR budou do konce ledna zakázány výstavy drůbeže, okrasného ptactva a holubů.

Na jižní Moravě jsou tři ohniska v Ivančicích a Moravském Krumlově, potvrzena byla i nákaza v menším chovu slepic a perliček v Brodě nad Dyjí, který už veterináři zlikvidovali. V okolí Ivančic a Moravského Krumlova je ale potřeba utratit drůbež v celém ochranném tříkilometrovém okruhu. Zatím tam bylo utraceno více než 5000 kusů. Dnes v podvečer skončil zásah v Oslavanech a sousední Nové Vsi na Brněnsku. Do večera by mohly být hotové také Ivančice.

V úterý dopoledne budou veterináři a hasiči pokračovat ve firemním chovu kachen u Moravského Krumlova, odpoledne budou pracovat také ve Vedrovicích na Znojemsku, tam se zaměří na malochovy drůbeže. Pokud se neobjeví další ohnisko ptačí chřipky na jižní Moravě, mohla by likvidace chovů skončit ve středu.

Video: V Lázních Toušeň začala likvidace chovu napadeného ptačí chřipkou
09.01.2017, 14:00, zdroj: ČTK/Video

S likvidací chovu v Lázních Toušeň začali veterináři spolu s hasiči po poledni, trvala zhruba pět hodin. Utraceno muselo být přibližně tisíc zvířat, mezi nimi například husy, kachny, pávi, papoušci, pštrosi a holubi. Největší problém byl se pštrosy, které nelze utratit pomocí plynu. Veterináři je museli usmrtit injekčně.

Část dozorové desetikilometrové zóny kvůli ohnisku nákazy v Lázních Toušeň spadá i do regionu hlavního města Prahy. Jde o Újezd nad Lesy, Klánovice a Horní Počernice. V oblasti se například budou pořizovat soupisy všech komerčních chovů ptáků.

Kvůli hrozbě ptačí chřipky rovněž budou do konce ledna na celém území ČR zakázány výstavy drůbeže, okrasného ptactva a holubů. Opatření může být později prodlouženo. Dnes o tom rozhodl ústřední ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád.

Už nyní organizátoři zrušili jednu výstavu v okolí středočeského ohniska. Naproti tomu jihočeští členové Českého svazu chovatelů doufají, že jim infekce vyhne a budou moci uspořádat burzu exotického ptactva, kterou mají naplánovanou na sobotu 4. února.

Ptačí chřipka se v Česku vyskytla asi po deseti letech na začátku letošního roku. Po potvrzení výskytu nebezpečného typu nákazy může být utracena veškerá drůbež v okruhu tří kilometrů od ohniska, jak tomu bylo na jižní Moravě. Za utracenou drůbež mohou chovatelé požadovat od státu odškodné. O plošném vybíjení ve středních Čechách se zatím nerozhodlo.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je pátek 15. prosince 2017

Očekáváme v 13:00 5°C

Celá předpověď