Veterináři dnes chtějí ukončit utrácení chovů kvůli ptačí chřipce

foto Ilustrační foto - Veterináři začali 9. ledna likvidovat chov ptactva v Lázních Toušeň u Prahy, kde byl potvrzen výskyt ptačí chřipky. Utraceno má být přibližně 1000 zvířat. S naháněním a pochytáním ptactva veterinářům pomáhají hasiči.

Brno - Veterináři dnes chtějí dokončit utrácení domácích chovů drůbeže v okolí tří ohnisek výskytu ptačí chřipky na jižní Moravě. Zbývají už jen jedinci, řekl ČTK ředitel Krajské veterinární správy Jaroslav Salava. Města by také měla zajistit specializované firmy, které vyčistí a vydezinfikují prázdné prostory po vybité drůbeži. Teprve potom se začne počítat lhůta, kdy je potřeba dodržovat povinnosti v ochranných a dozorových pásmech.

Na jižní Moravě se ptačí chřipka objevila v Moravském Krumlově a ve dvou ohniscích v Ivančicích. Veterináři nařídili v ochranném pásmu utratit veškerou chovanou drůbež a ptactvo, s čímž začali minulý pátek. Ušetřené byly nakonec Vedrovice. Usmrceno bylo zhruba 10.000 zvířat včetně jediného velkochovu kachen u Krumlova.

"Nyní musí následovat mechanická očista, je na obcích, jak to zařídí. Od chvíle, kdy skončí, se počítá lhůta 21 dní v ochranném pásmu a lhůta 30 dní v dozorovém pásmu. Odborné firmy nám musí předložit, že jimi použité prostředky virus zničí," řekl Salava. Vzhledem k mrazům, které mají pokračovat, musí firmy doložit i to, že vybrané prostředky hubí viry i při nízkých teplotách. "Vybereme ten, který bude mít hodnotu nejnižší," uvedl.

Lidé stále hlásí nálezy uhynulých ptáků z celé republiky. Podle Salavy se ale ukazuje, že větším aktuálním nepřítelem je silný mráz, který mnozí nepřežijí. "Kdyby takto nemrzlo, vzorků k vyšetření by bylo o dost méně," uvedl Salava.

Na jižní Moravě se objevilo minulou sobotu ještě jedno ohnisko, a to v Brodě nad Dyjí. Zde však nebylo nutné utrácet chovy v ochranném pásmu. Zatím poslední ohnisko v Česku se objevilo ve středních Čechách na velké chovatelské farmě v Lázních Toušeň.

Ptačí chřipka se objevila v Česku po deseti letech poté, co se vyskytla v okolních státech i dalších evropských zemích. Virus šířící se mezi ptáky je vysoce patogenní, jeho přenos na člověka je však velmi nepravděpodobný.

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybili přes 10.000 ptáků

Před týdnem se v Česku znovu po téměř deseti letech objevila ptačí chřipka. V okolí pěti ohnisek, především na jižní Moravě, veterináři utratili přes 10.000 kusů drůbeže. Stalo se tak kvůli několika mrtvým ptákům, u kterých byl potvrzen virus chřipky typu H5N8. Nákaza je i v mnoha dalších evropských zemí.

Je možné, že se v Česku ještě objeví další ohniska ptačí nákazy, u níž nebyl dosud zaznamenán přenos na člověka. Vedle jižní Moravy potvrdili veterináři nákazu drůbeže v Lázních Toušeň v okrese Praha - východ. Bylo tam utraceno 1025 ptáků, z toho devět pštrosů, zbytek byly husy, slepice, kachny, papoušci a nejspíš i pávi.

Na jižní Moravě se ptačí chřipka objevila v Moravském Krumlově a ve dvou ohniscích v Ivančicích. Veterináři nařídili v ochranném pásmu utratit veškerou chovanou drůbež a ptactvo. S likvidací začali minulý pátek. Usmrceno bylo zhruba 10.000 zvířat včetně velkochovu kachen u Moravského Krumlova. V Brodě nad Dyjí na Břeclavsku pak veterináři likvidovali nákazu v chovu slepic a perliček.

Chovatelé mohou dostat od státu náhradu za vybité kusy, musí však o ni požádat do šesti týdnů od utracení drůbeže. Zatím kvůli nákaze platí zákaz pořádání výstav ptáků, komerční chovatelé nesmějí ptactvo mít ve volném výběhu, jinak jim hrozí až dvoumilionová pokuta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je pondělí 20. listopadu 2017

Očekáváme v 13:00 6°C

Celá předpověď