Vetchý propaguje sport, i když mu hereckou kariéru neusnadnil

foto Herec Ondřej Vetchý přichází 22. února do pražského Rudolfina na slavnostní vyhlášení výročních cen České filmové a televizní akademie Český lev.

Praha - Jeden z nejobsazovanějších českých herců Ondřej Vetchý je stále v dobré fyzické kondici. Vděčí za to celoživotní lásce ke sportu, která mu však podle jeho slov ne vždy usnadnila hereckou kariéru. Svůj vztah ke sportu demonstruje také záštitou projektu Fondu Magnesia GO podporujícího nadané sportovce.

Vetchý pro projekt vybírá sportovce, mezi které na základě hlasování veřejnosti přerozdělí fond milion korun. Mezi šest finalistů letošního ročníku patří moderní pětibojař Marek Grycz, dráhový cyklista Jiří Janošek, kanoista Matyáš Lhota, fotbalistka Ľudmila Maťavková, běžkyně Michaela Pešková a triatlonistka Simona Šimůnková.

Vetchý si této aktivity váží. "Když jsem se kajakáře Vavřince Hradílka zeptal, co by pro něj znamenalo dostat navíc 150.000 korun, odpověděl mi, že mu to v podstatě zaplatí přípravu v zahraničí. Takže vím, že pro nominované je motivací nejenom to, že byli vybráni, ale je v tom i pro ně naprosto nepřehlédnutelný ekonomický efekt," uvedl.

Vetchý s nadsázkou se říká, že mezi jeho nejlepší herecké výkony patří fotbalové scény z filmu Báječná léta pod psa, kde ztvárnil postavu nešikovného antifotbalisty. "Aby na mně při natáčení nebylo vidět, že jsem fotbal přece jenom trochu hrál, pozvali na natáčení metodika z fotbalového svazu, a s jeho pomocí se mi podařilo dosáhnout takové disharmonie pohybu, že jsem se u toho i několikrát zranil. Když jsem měl po uvedení filmu mistrovský zápas, první co jsem slyšel, bylo: ´Hele to je to kopyto!´", řekl ČTK herec, který se v minulosti prosadil v několika sportech. Věnoval se plavání, atletice a zejména judu a dalším bojovým sportům, k nimž jako doplněk přidal fotbal, volejbal, nohejbal a další.

Vetchý ale nemá pocit, že by mu sport nějak usnadnil uměleckou kariéru. "Mít svaly je v českém kontextu ne úplně patřičné a často to působí spíš jako cosi determinujícího či diskvalifikujícího. A to samozřejmě už i při samotném obsazování. Honza Svěrák mě několik měsíců před natáčením filmu Po strništi bos žádal a to zcela oprávněně, abych zhubl a působil křehčeji a zranitelněji," uvedl Vetchý.

Vetchý je členem pražského Činoherního klubu, je možné ho vidět i v pražském divadle Palace. V posledním roce se objevil na obrazovkách České televize jako major Kozák v seriálu Případy 1. oddělení. Hraje také v právě uváděném distribučním snímku Bezva ženská na krku a 3. listopadu se objeví v kinech v romantickém filmu Pohádky pro Emu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

16°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2017

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď