Venezuelský prezident je připraven k dialogu s opozicí

foto Ilustrační foto - Venezuelský prezident Nicolás Maduro sleduje vojenskou přehlídku.

Caracas - Venezuelský prezident Nicolás Maduro je otevřený dialogu s opozicí. Ten se nabídli zprostředkovat bývalý španělský předseda vlády José Luis Rodriguez Zapatero a prezident Dominikánské republiky Danilo Medina. Maduro to podle agentury AFP uvedl na úterním vládním zasedání, které přenášela televize. "Zapatero a prezident Medina vědí, že jsem dialog (s opozicí) propagoval, takže jej přijímám," řekl Maduro a dodal, že v několika příštích hodinách vyšle delegaci.

Jeho opoziční odpůrci sháněli podporu pro řešení ekonomické a politické krize ve Venezuele v zahraničí, mimo jiné v Evropě. Situace v zemi se vyhrotila, když si před nedávnem pravomoci venezuelského parlamentu přivlastnilo kontroverzní Ústavodárné shromáždění nakloněné Madurovi. Tento sbor, který vznikl sporným způsobem, ale neuznala řada zemí včetně Spojených států a Evropské unie.

Ústavodárné shromáždění rozhodlo, že vůdci venezuelské opozice mají být stíháni za vlastizradu, protože prý podněcovali sankce, které proti Caracasu přijal Washington. Sankce podle některých analytiků mohou vést ke státnímu bankrotu Venezuely. Ta je už několik let v ekonomické krizi, v níž se lidem nedostává základních potřeb, včetně potravin a léků. Zemi sužuje hyperinflace a narůstající kriminalita. Především velká města jsou současně dějištěm opakovaných masových protivládních demonstrací, při kterých už bylo zabito kolem 120 lidí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je úterý 21. srpna 2018

Očekáváme v 15:00 27°C

Celá předpověď