Vedení armády by chtělo rozšířit počty vojáků až na 32.000

foto Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění priorit a hlavních úkolů armády v roce 2017 se konalo 29. listopadu v Praze. Zúčastní se prezident Miloš Zeman, vystoupí se svým projevem. Dále se zúčasní premiér Bohuslav Sobotka, ministr obrany Martin Stropnický a náčelník generálního štábu Josef Bečvář (na snímku).

Praha - Počet profesionálních vojáků by se v příštích letech mohl zvýšit až na 32.000, tedy o 5000 oproti současným předpokladům. Na velitelském shromáždění to dnes řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Prezident Miloš Zeman se na každoročním setkání velitelů české armády vyslovil pro pořízení bezpilotních letounů, a to i bojových. Podle předsedy vlády Bohuslava Sobotky i ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je reálné, aby obranný rozpočet v roce 2020 dosáhl 1,4 procenta HDP, jak předpokládá dohoda vládní koalice, a kolem roku 2025 dvou procent HDP, jak chce NATO.

České ozbrojené síly mají nyní tabulkově naplánováno 27.000 vojáků, sama armáda o 3000 méně. Reálně má teď Česko zhruba 22.000 profesionálních vojáků a další se snaží získat velkou náborovou kampaní. Ročně jich tak vojenskou uniformu nově oblékne kolem 2000. Po odečtení odchodů se řady profesionálních vojáků rozšiřují každoročně o více než 1000 mužů a žen.

Video: Dvě procenta HDP by ČR mohla dávat na obranu kolem roku 2025
29.11.2016, 15:01, autor: hbv, zdroj: ČTK/Video

Se zvýšením počtu vojáků na minimálně 30.000 souhlasí i ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a námitky proti němu nemá ani prezident.

Přijímání nových vojáků souvisí s růstem výdajů, které dává Česká republika na obranu. Podle dohody vládní koalice by to v roce 2020 mělo být 1,4 procenta HDP. Nyní to je kolem jednoho procenta. Rozpočet ministerstvu obrany každoročně roste o téměř deset procent, i tak není podle některých kritiků jisté, že se koaličního cíle podaří dosáhnout, a to i kvůli růstu ekonomiky, který podíl výdajů na obranu na HDP snižuje. Premiér i Stropnický ale považují splnění koaliční dohody za možné. Za reálné považují i to, že by kolem roku 2025 Česko dávalo na svou obranu kolem dvou procent HDP, jak považuje po svých členech NATO. Dosažení dvou procent HDP podpořil i Zeman.

Video: Armáda bez bitevních dronů nebude podle Zemana zcela plnohodnotná
29.11.2016, 13:51, autor: hbv, zdroj: ČTK/Video

Bečvář na velitelském shromáždění řekl, že stanovil na rok 2017 pro armádu pět priorit - doplňování vojáků a aktivních záloh, zajištění jejich komplexní přípravy, plnění závazků kolektivní obrany, modernizaci pozemních sil a zpracování koncepcí, zejména koncepce použití ozbrojených sil. Armáda bude i nadále pokračovat v zahraničních misích.

Bečvář řekl, že se vojáci každodenně střetávají s důsledky letitého podfinancování. Nelze podle něj očekávat, že se to vyřeší z roku na rok. "Až teď si můžeme uvědomit hloubku vnitřního dluhu," řekl. Odmítl, že by armáda nevěděla, co za techniku bude muset nakoupit.

Zeman ve svém projevu před vojáky vyzval armádu, aby příliš neváhala s pořízením dronů. Po pozorovacích bezpilotních letounech by měla ve druhé vlně nakoupit i bojové stroje, bez nichž v budoucnosti nebude zcela plnohodnotná. Širší využívání dronů Zeman české armádě doporučuje opakovaně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď