Ve zlínské hospodě vyrostl na protest proti EET strom Živnostník

foto Proti zavedení elektronické evidence tržeb (EET) protestoval majitel zlínské hospody Zelanáčova šopa Martin Juřík tím, že jeho provozovna zůstala 1. prosince přes den zavřená. Jeden z trámů v podniku pak Juřík přeměnil v symbolický Strom živnostník - lidé nespokojení s EET a byrokracií na něj lepí papírové účtenky.

Zlín - Symbolický protestní strom Živnostník vyrostl uprostřed zlínské hospůdky Zelenáčova šopa. Lidé nespokojení s elektronickou evidencí tržeb a byrokracií na trám lepí papírové účtenky. "Lidi mě s účtenkami posílali někam ... tak jsem tady založil takový strom. Je to ukázka, jak je vším svázán, je to ukázka živnostenské nesvobody, která se nabaluje," řekl ČTK majitel hospody Martin Juřík.

Proti zavedení elektronické evidence tržeb (EET) protestoval majitel zlínské hospody Zelanáčova šopa Martin Juřík tím, že jeho provozovna zůstala 1. prosince přes den zavřená. Jeden z trámů v podniku pak Juřík přeměnil v symbolický Strom živnostník - lidé nespokojení s EET a byrokracií na něj lepí papírové účtenky. Za dva dny zkušebního provozu EET je již trám hodně oblepený, někteří neváhali a fixem připsali vulgárnější vzkazy. Juřík dnes na protest proti začátku EET hospodu přes den zavřel, jindy je v ní přes poledne plno.

"Sedím tady a odpočívám, po letech. Přemýšlím, co by se dalo v hospůdce vylepšit. V běžném režimu to není možné, večer odejdete z výčepu a v kanceláři se vám vrší papíry, v tom je člověk naprosto pohlcen," uvedl Juřík, za kterým se přišli podívat jeho kamarádi i kolega ze zlínské kavárny, která dnes také na protest na hodinu zavřel. Juřík zákazníkům poslal vysvětlující e-mail, o uzavření informoval i na sociální síti, přesto se občas nějaký návštěvník u zamčených dveří objevil.

Proti zavedení elektronické evidence tržeb (EET) protestoval majitel zlínské hospody Zelanáčova šopa Martin Juřík (na snímku) tím, že jeho provozovna zůstala 1. prosince přes den zavřená. Jinam než do své oblíbené restaurace dnes musela na oběd například Veronika Jurčová. "Tyto shora nařízené povinné investice mi nepřipadají moc fér. Hospodští nemají na výběr, musejí do EET investovat nemalé peníze a přitom nemají jistotu, že jim za půl roku někdo neřekne, že ´pokus´ nevyšel a všechno to bylo zbytečné, jak to tady občas chodí. Chápu jejich nesouhlas a obavy a protestu fandím," řekla ČTK Jurčová.

Podle Juříka nejde jen o EET. "Ale o celkovou nesvobodu, je to spousta hlášení, kontrol, revizí. Podnikám přes 25 let, přes 20 let v pohostinství, když srovnám začátky s dnešní dobou, tak přibylo obrovské množství administrativy, změny zákonů, změny daní, že se v tom běžný živnostník, který nemá daňové poradce a najaté lidi, téměř přestává orientovat," řekl Juřík.

Proti zavedení elektronické evidence tržeb (EET) protestoval majitel zlínské hospody Zelanáčova šopa Martin Juřík tím, že jeho provozovna zůstala 1. prosince přes den zavřená. Veškerá administrativa podle něj již začíná převyšovat samotnou práci hospodského. "Nemáme čas na hosty, něco budovat, tvořit, vymýšlet. EET je jen další hřebíček do živnostenského podnikání," řekl.

Do nového systému kvůli EET a do všech nezbytných investic dal 80.000 korun, změny studoval asi dva týdny. "Poslední dny učím personál s tím pracovat. Pro člověka, který se vůbec nevyzná v počítačích, to bude těžké, vůbec to nastartovat, připojit se, vymyslet. Pokud si někoho nenajme, kdo ho to naučí, tak to nebude schopen spustit," varoval. Hospodští jsou podle něj často první na řadě v případě různých změn, museli například upravovat nekuřácké prostory či kupovat bezdotykové baterie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

16°C

Dnes je čtvrtek 19. října 2017

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď