Ve Zlíně je vystaveno téměř 300 děl Salvadora Dalího

foto Téměř 300 originálních děl Salvadora Dalího je od 12. října vystaveno v kulturním a vzdělávacím centru Filmový uzel v areálu zlínských filmových ateliérů.

Zlín - Téměř 300 originálních děl Salvadora Dalího je ode dneška vystaveno v kulturním a vzdělávacím centru Filmový uzel v areálu zlínských filmových ateliérů. K vidění jsou Dalího grafické listy, sochy, tapiserie, porcelán, keramika i flakóny. Jde o průřez celoživotní tvorbou. Výstava je v České republice jedinečná nejen svou velikostí, ale i tím, jak postihuje celou šíři Dalího tvorby a různé výtvarné techniky, například některé sochy jsou v republice vystaveny poprvé. Novinářům to dnes řekl kurátor výstavy Pavel Chmelík ze společnosti Artrium Zlín, jež je producentem výstavy. Expozice nazvaná Salvador Dalí - Žiji sen potrvá do 14. ledna příštího roku.

Téměř 300 originálních děl Salvadora Dalího je od 12. října vystaveno v kulturním a vzdělávacím centru Filmový uzel v areálu zlínských filmových ateliérů. Lidé si mohou prohlédnout Dalího nejslavnější díla, například litografie Madonna of Port Lligat, Tábor krále Marca nebo grafický tisk slona s dlouhýma nohama nesoucího egyptský obelisk Pokušení sv. Antonína. "Pozornost přitáhne také celý cyklus ilustrací k dílu Danta Alighieriho Božská Komedie, které Dalí vytvořil v roce 1963," uvedl Chmelík. Vystaveny jsou bronzové plastiky a další trojrozměrné exponáty. "Dalí využíval různá média pro prezentaci svých vizí, jedná se proto o keramiku, porcelán, hedvábí a tapiserie. Španělovu nespoutanou všestrannost dokazuje i kolekce flakónů," řekl Chmelík. Díla pocházejí ze sbírek z Maďarska, Česka i pařížské Dalího nadace.

Téměř 300 originálních děl Salvadora Dalího je od 12. října vystaveno v kulturním a vzdělávacím centru Filmový uzel v areálu zlínských filmových ateliérů. Dalího díla doplňuje kolekce fotografií Václava Chocholy, který umělce zachytil v roce 1969 v Paříži, nechybí ani známá fotografie Dalího s vejcem. V historickém kinosálu, kde se poprvé promítaly filmy jako Cesta do pravěku nebo Vynález zkázy, je připravena projekce dokumentu Čtvrtá dimenze o Dalího životě. Výstavu podkresluje hudba, kterou složil Andy Čermák speciálně pro zlínskou výstavu. Návštěvníci si mohou vyzkoušet i sítotiskovou dílnu, ve které si mohou nechat vytisknout vybraný Dalího motiv na tričko nebo tašku.

Téměř 300 originálních děl Salvadora Dalího je od 12. října vystaveno v kulturním a vzdělávacím centru Filmový uzel v areálu zlínských filmových ateliérů. Výstava zabírá expozici ve třetím patře Filmového uzlu včetně přilehlého kinosálu a dalších místností. "Dohromady je to plocha asi 500 metrů čtverečních," uvedl ředitel Filmového uzlu Zlín Lukáš Sušila.

Salvador Dalí patří k nejznámějším malířům 20. století. Jeho stěžejní dílo je ovlivněno surrealismem, jemuž zůstal věrný prakticky celý život. Nejslavnější obrazy jsou plné mystických a snových výjevů, ovšem po řemeslné stránce jsou zpracovány akademickým způsobem a s téměř fotografickou přesností. Zemřel 85 letech v roce 1989 v katalánském městě Figueras.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 21. července 2018

Očekáváme v 19:00 30°C

Celá předpověď