Ve věku 82 let zemřel německý exprezident Roman Herzog

foto Na snímku z 10. března 2015 bývalý německý prezident Roman Herzog.

Berlín - Ve věku 82 let zemřel bývalý německý prezident Roman Herzog. Informovala o tom dnes agentura DPA. Herzog, který stál v čele Německa v letech 1994 až 1999, v té době hrál důležitou úlohu při jednání o česko-německé deklaraci.

Právník Herzog byl prvním prezidentem Německa, který byl zvolen do úřadu po sjednocení východní a západní části země. Před nástupem do nejvyššího úřadu v červenci 1994 stál od roku 1987 v čele Spolkového ústavního soudu.

Současný prezident Joachim Gauck dnes v kondolenci manželce zesnulého označil Herzoga za výraznou a odvážnou osobnost. Ocenil také jeho vedení země v prvních letech znovusjednoceného Německa.

Herzog byl od roku 1970 členem a později čelným funkcionářem konzervativní strany CDU. Jako prezident byl ale veřejností i politickými stranami ceněn jako nestranný politik. V pozdější době Herzog ale také neváhal kritizovat Evropskou unii.

Spolu s prezidentem Václavem Havlem hrál Herzog významnou roli při jednání o česko-německé deklaraci o vzájemných vztazích, která byla uzavřena v roce 1997. Doma to přitom neměl s pozitivním vztahem k ČR vždy snadné. Už při své první oficiální návštěvě ČR v roce 1995 se Herzog vyslovil pro odškodnění českých obětí nacismu, aniž tento krok spojoval se zájmy vysídlených sudetských Němců.

Němečtí politici hodnotí Herzoga jako velkého státníka i právníka

Za velkého politika, státníka a ústavního právníka, který se zasloužil o Německo i Evropu, označují němečtí politici někdejšího prezidenta Romana Herzoga, který dnes ve věku 82 let zemřel. Herzog stál v čele Německa v letech 1994 až 1999 a sehrál i důležitou úlohu při jednání o česko-německé deklaraci.

"Roman Herzog toho jako spolkový prezident udělal hodně pro usmíření, pochopení, důvěru a dobré sousedství," řekl současný německý prezident Joachim Gauck. "S velkým respektem se loučíme s mužem, který svým myšlením a jednáním stanovoval měřítka, podle nichž se mohou orientovat další generace. Roman Herzog ze zasloužil o naši zemi a o Evropu," poznamenal také Gauck.

"S Romanem Herzogem neztrácíme my Němci jen velmi oblíbeného bývalého prezidenta, ale patriota, který naší zemi mnoha způsoby sloužil," uvedla v prohlášení kancléřka Angela Merkelová. "Jeho nezaměnitelně moudrý hlas a schopnost otevřeně pojmenovat problémy a přitom povzbudit, bude chybět mně i nám všem," podotkla.

"Zprávu o smrti Romana Herzoga jsem přijal s velkým smutkem. Dnes odešel velký ústavní právník, politik a státník," uvedl v prohlášení ministr zahraničí a pravděpodobný příští prezident Frank-Walter Steinmeier. "Zažil jsem Romana Herzoga jako přímého, upřímného a chytrého člověka," poznamenal Steinmeier, který si na někdejším předsedovi Spolkového ústavního soudu vážil mimo jiné postoje k základním lidským právům či právnímu státu, ale oceňoval také jeho smysl pro humor.

Za ztrátu pro Německo označila smrt někdejšího prezidenta i Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Merkelové. Strana, jíž byl Herzog roky členem, ocenila jasný jazyk, kterým mluvil, i snahu, s jakou se jako první prezident zvolený do úřadu po znovusjednocení Německa zasazoval o dobré vztahy lidí v obou částech země. CDU připomněla také Herzogovo úsilí zachovat v paměti oběti nacistického režimu, která vedla k zavedení 27. ledna jako dne připomínky obětí holokaustu.

S velkým respektem se s Herzogem podle svých slov loučí také předseda koaliční sociální demokracie Sigmar Gabriel. Někdejší prezident podle něj spolkovou republiku výborně reprezentoval jak doma, tak navenek. Vyzdvihl také Herzogovo angažmá v mezináboženském dialogu nebo to, že jasně odmítal pravicový extremismus a už brzy upozorňoval na problémy globalizovaného světa.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

6°C

Dnes je sobota 18. listopadu 2017

Očekáváme v 1:00 4°C

Celá předpověď