Ve Svatobořicích otevřeli muzeum internačního tábora

foto Ve Svatobořicích-Mistříně na Hodonínsku 7. října slavnostně odhalili památník a otevřeli muzeum internačního tábora, kde nacisté drželi například rodinné příslušníky členů zahraničního odboje. Táborem prošlo asi 3500 lidí.

Svatobořice-Mistřín (Hodonínsko) - Ve Svatobořicích-Mistříně na Hodonínsku dnes slavnostně odhalili památník a otevřeli muzeum internačního tábora, kde nacisté drželi například rodinné příslušníky členů zahraničního odboje. Táborem prošlo asi 3500 lidí. V muzeu je k vidění asi 70 dobových artefaktů, řekl ČTK vedoucí tamního kulturního domu Rostislav Marada.

V táboře nacisté od roku 1942 drželi rodinné příslušníky emigrantů a vojáků ze západní i východní fronty. Tábor byl oplocený do výšky čtyř metrů a na něm ještě byly tři vrstvy ostnatého drátu. Jeho hranice střežily strážní věže se světlomety. "Horní a spodní část tábora spojoval most, který překlenoval okresní silnici, vězni později nazývaný 'mostem vzdechů'," uvedl Jan Kux, který se historií tábora dlouhodobě zabývá.Ve Svatobořicích-Mistříně na Hodonínsku 7. října slavnostně odhalili památník a otevřeli muzeum internačního tábora, kde nacisté drželi například rodinné příslušníky členů zahraničního odboje. Táborem prošlo asi 3500 lidí.

Jak dodal, podmínky v táboře byly velmi těžké. Táborový řád například uváděl, že četník měl bez vyzvání okamžitě střílet, pokud se někdo z vězňů přiblížil k plotu. Kruté tresty byly udíleny i za čtení či přechováváni novin. "Zvlášť nechvalně známá se stala samotka v podobě márnice, která byla záměrně bez střechy a kam byli vězni zavíráni i za malé prohřešky proti táborovému řádu," uvedl Kux. Doplnil, že v táboře nebyly ani základní hygienické podmínky k životu, vězni byli sužováni štěnicemi, úplavicí, blechami, a tak jen do ledna 1943 bylo zaznamenáno 700 úmrtí.Ve Svatobořicích-Mistříně na Hodonínsku 7. října slavnostně odhalili památník a otevřeli muzeum internačního tábora, kde nacisté drželi například rodinné příslušníky členů zahraničního odboje. Táborem prošlo asi 3500 lidí.

V muzeu je k vidění asi sedm desítek dobových artefaktů. "Snažili jsme se dát dohromady originály různých pamětních předmětů, dokumentů i fotografií, které jsme sehnali jak od bývalých uvězněných lidí, tak i od jejich rodin," uvedl Marada. K vidění jsou například i různé brože vyřezávané z hovězích kostí, které vězni posílali rodinám jako památku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 23:00 22°C

Celá předpověď