Ve Francii najel přistěhovalec do vojáků, šest jich zranil

foto Policisté v pařížské čtvrti Levallois-Perret, kde najelo auto do vojenské hlídky zapojené do protiteroristické operace.

Paříž - Na pařížském předměstí řidič osobního auta najel do skupiny vojáků. Šest z nich utrpělo zranění, z toho tři vážná. Pachatel, kterým je zřejmě alžírský přistěhovalec ve věku kolem 37 let, z místa činu ujel. Odpoledne jej ale zadržely bezpečnostní síly na dálnici severně od metropole. Motiv útoku zatím není jasný, úřady ho ale vyšetřují jako teroristický čin.

Automobil útočníka na vojáky z Paříže poté, co byl na francouzské dálnici zastaven bezpečnostními složkami. Incident se stal v Levallois-Perret, kde je kromě kasáren také ústředí zpravodajské služby DGSI. Tmavé vozidlo s jednou osobou uvnitř čekalo podle svědků ve slepé ulici u kasáren a řidič vyjel v okamžiku, kdy se před budovou střídaly směny. Útok byl tak rychlý, že vojáci ani nestihli zareagovat, takže na řidiče nestříleli.

Následovala rozsáhlá pátrací akce, která podle premiéra Édouarda Philippea skončila na dálnici A16, kde hledaný vůz bezpečnostní složky zastavily pomocí střelby. Řidič se jim snažil uprchnout, strážci zákona jej ale pak zasáhli několika střelami. Muž byl s těžkým zraněním převezen do nemocnice, v ohrožení života ale není.

Úřady označily jeho čin za předem promyšlený. Vyšetřování převzal protiteroristický odbor pařížské prokuratury. Muž měl povolení k pobytu, ale podle všeho byl v evidenci policie kvůli převaděčství.

V pařížské čtvrti Levallois-Perret najelo auto do vojenské hlídky zapojené do protiteroristické operace. Ilustrační mapka oblasti. Zranění vojáci jsou v péči lékařů vojenských nemocnic, většinou utrpěli zlomeniny. Účastnili se bezpečnostní operace Sentinelle, kterou Francie zahájila v reakci na teroristické útoky v redakci časopisu Charlie Hebdo v lednu 2015. Od té doby si útoky ve Francii vyžádaly 239 obětí, od poloviny loňského roku cílí hlavně na příslušníky bezpečnostních složek.

Letos v únoru napadli útočníci vojáky před pařížským muzeem Louvre, v dubnu byl pak na třídě Champs-Élysées zastřelen policista. V červnu se zabil útočník, který svým vozidlem najel do policejní dodávky.

Ministr vnitra Gérard Collomb uvedl, že dnes šlo už o šestý útok na jednotky operace Sentinelle. Podle něho to dokazuje, že Francie potřebuje tvrdší protiteroristická legislativní opatření.

V rámci této operace je ve Francii v pohotovosti 7000 členů ozbrojených složek, polovina z nich je rozmístěna v Paříži. Terčem útoků se stali již v únoru 2015 v Nice, v dubnu 2015 a letos v březnu na pařížském letišti Orly. Sentinelle je ve Francii předmětem mnoha politických debat a prezident Emmanuel Macron v červenci oznámil, že operaci přezkoumá v zájmu zvýšení efektivity.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. června 2018

Očekáváme v 23:00 12°C

Celá předpověď