V Zoo Dvůr Králové se narodilo první mládě hrabáče kapského

foto V zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem se v minulých dnech narodilo první mládě hrabáče kapského. Hrabáče, jejichž protáhlá hlava se podobá prasečímu rypáku a blanité uši se tvarem podobají zaječím, zoo chová od roku 2014.

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - V zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem se v minulých dnech narodilo první mládě hrabáče kapského. Hrabáče, jejichž protáhlá hlava se podobá prasečímu rypáku a blanité uši se tvarem podobají zaječím, zoo chová od roku 2014. Úspěšné odchovy hrabáčů v zajetí nejsou zcela běžné. ČTK to dnes sdělila mluvčí zoo Andrea Jiroušová.

Do Dvora Králové se první hrabáč, samec Eka, dostal v roce 2014 ze zoo v ruském Jekatěrinburgu. Loni v létě k němu přibyla z Velké Británie samice Skyla. Mládě se jí narodilo 13. dubna po 239 dnech březosti, což je u hrabáčů standardní délka.

V zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem se v minulých dnech narodilo první mládě hrabáče kapského. Hrabáče, jejichž protáhlá hlava se podobá prasečímu rypáku a blanité uši se tvarem podobají zaječím, zoo chová od roku 2014. Na snímku je s matkou Skylou. "Skyla se od začátku chovala poněkud nervózně. Protože jsme se báli, aby mládě omylem nezranila, rozhodli jsme se ho umístit po dobu matčiny zvýšené aktivity do speciálního lůžka v zázemí zoo. Ke Skyle ho však pravidelně nosíme a přikládáme ho k matčiným strukům," uvedla ošetřovatelka Lucie Pavlačíková.

Malý hrabáč je velmi citlivý na teplo a vlhkost. Proto je jeho lůžko v zázemí pavilonu Africká savana vyhříváno infralampou na 32 stupňů Celsia a saturováno vzdušnou vlhkostí. Samce chovatelé kvůli bezpečnosti mláděte těsně před porodem od Skyly oddělili. Samice nadále zůstává v expozici pavilonu Africká savana, který je ale z důvodu zajištění klidu zvířete pro návštěvníky otevřen zatím jen omezeně.

V zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem se v minulých dnech narodilo první mládě hrabáče kapského. Hrabáče, jejichž protáhlá hlava se podobá prasečímu rypáku a blanité uši se tvarem podobají zaječím, zoo chová od roku 2014. Na snímku je s matkou Skylou. Hrabáče chová v Česku ještě pražská zoologická zahrada a nově má jednoho jedince i Zoo Olomouc. "Celkově se v evropských zahradách nevyskytuje úplně běžně a častější úspěšné odchovy mláďat jsou záležitostí spíše posledních několika let, proto zkušenosti s jejich odchovem nejsou zatím velké," uvedla zooložka Gabriela Linhart.

Hrabáč ve volné přírodě žije ve velké části Afriky jižně od Sahary. Patří do samostatného řádu savců. V dospělosti váží až 60 kilogramů, jeho téměř lysé tělo je dlouhé přes metr, dalších asi 70 centimetrů měří ocas. Na silných končetinách má mohutné drápy, kterými rozhrabává mraveniště a termitiště. Má až třicet centimetrů dlouhý lepkavý jazyk, kterým loví hmyz, zejména termity. Je to noční tvor, žije samotářsky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-2°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 21:00 -5°C

Celá předpověď