V Sýrii obnovili evakuaci po sobotním atentátu na konvoj

foto Evakuace obyvatel obléhaného syrského města Madájá.

Damašek - V Sýrii byla obnovena evakuace civilistů a opozičních bojovníků ze čtyřech obléhaných lokalit. Ta byla pozastavena po sobotním sebevražedném útoku na evakuační konvoj s autobusy, při němž u severosyrského Halabu (Aleppa) zemřelo na 126 lidí, včetně 60 dětí. O pokračování evakuace informovaly dnes syrská státní televize i média povstalců.

Ze dvou šíitských obcí Fúa a Kafrája v provincii Idlib, dlouhodobě obléhaných odpůrci režimu, dnes vyjelo na 45 autobusů s asi 3000 lidmi. Směřují do vládou kontrolovaného Halabu. Jedenáct autobusů s opozičními bojovníky dnes naopak opustilo města Zabadání a Madájá, obléhaná režimními silami. Tyto autobusy mají namířeno do provincie Idlib, kontrolované povstalci.

Evakuace začala v pátek, kdy ze dvou šíitských obcí vyjelo na 75 autobusů a 20 ambulancí s celkem asi 5000 lidmi. Právě tento konvoj se stal v sobotu cílem sebevražedného útoku poté, co se evakuace zablokovala kvůli sporu zúčastněných stran. Konvoj uvízl před branami Halabu, kde na něj zaútočil atentátník s vozem plným výbušnin.

Dlouho dojednávaná dohoda o evakuaci zmíněných čtyř lokalit byla uzavřena v březnu. Podílel se na ní Írán, jako spojenec syrské vlády, a Katar, který podporuje opozici. Celkem se dohodnutá evakuace podle agentury AFP týká více než 30.000 lidí.

V první fázi by se mělo během dvou měsíců přemístit více než 10.000 lidí. Na 8000 osob, včetně provládních bojovníků, má být evakuováno z obcí Fúa a Kafrája, a asi 2500 civilistů a rebelů má opustit oblast měst Zabadání a Madájá.

Dnešní evakuaci provází zpřísněná bezpečnostní opatření. Desítky ozbrojenců hlídaly oblast, kde byly autobusy zaparkovány. Podle místního zpravodaje AFP jsou také pečlivě kontrolována všechna okolní vozidla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-2°C

Dnes je sobota 17. března 2018

Očekáváme v 19:00 -3°C

Celá předpověď