V Resslově jsou dvě pamětní desky připomínající hrdiny odboje

foto Při příležitosti 75 let od operace Anthropoid zřídila 17. června Československá obec legionářská dobový tábor československých vojáků na Karlově náměstí v Praze. Součástí akce bylo také odhalení pamětních desek v nedaleké Resslově ulici manželům Loudovým a Jesenským (na snímku), kteří pomáhali parašutistům a zaplatili za to životem. Vlevo na snímku je jeden z majitelů budovy, na které je deska umístěna, Prokop Sedlák, vpravo starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Praha - Zástupci Československé obce legionářské spolu se starostkou Prahy 2 Janou Černochovou (ODS) dnes odhalili dvě pamětní desky v Resslově ulici, připomínající památku dvou manželských párů, které pomáhaly československým parašutistům zapojeným do atentátu na Reinharda Heydricha. Na Karlově náměstí pokračuje dvoudenní program při příležitosti výročí 75 let od operace Athropoid.

Při příležitosti 75 let od operace Anthropoid zřídila 17. června Československá obec legionářská dobový tábor československých vojáků na Karlově náměstí v Praze. Součástí akce bylo také odhalení pamětních desek v nedaleké Resslově ulici manželům Loudovým (na snímku) a Jesenským, kteří pomáhali parašutistům a zaplatili za to životem. Odhalení desek je součástí projektu Karla Polaty a Československé obce legionářské, mající za cíl připomenout hrdiny odboje. Podobných plaket už po Praze rozmístili dohromady 12. Na dvou domech v Resslově ulici ode dneška připomínají hrdinství manželů Loudových a Jesenských, kteří pomáhali parašutistům, kteří se po úspěšném atentátu na říšského protektora skrývali v kryptě pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje. Stejně jako parašutisté, i oba manželské páry za své hrdinství zaplatili životem. Po tragické bitvě parašutistů s Němci byli zatčeni, deportováni do koncentračního tábora Mauthausen a zastřeleni.

"Je svatou pravdou, že Čechoslováci mají spoustu hrdinů, které je potřeba připomínat," uvedla Černochová při odhalení desky manželů Jesenských. Dodala, že do konce roku má být v Praze 2 odhalena další. Zástupci Československé obce legionářské, kteří se obou ceremonií účastnili v dobových uniformách, po odhalení ocenili iniciátora projektu Karla Polatu za jeho práci pamětní medailí.

Při příležitosti 75 let od operace Anthropoid zřídila 17. června Československá obec legionářská dobový tábor československých vojáků na Karlově náměstí v Praze (na snímku). Součástí akce bylo také odhalení pamětních desek v nedaleké Resslově ulici manželům Loudovým a Jesenským, kteří pomáhali parašutistům a zaplatili za to životem. V jižní části Karlova náměstí na víkend vyrostl dobový stanový tábor československých letců v Británii. Program sestává z komentovaných prohlídek i ukázek výcviku československých vojáků a parašutistů. K vidění jsou veteránské vozy, zbraně, motocykly i děla, a také ukázky výcviku parašutistů včetně nácviku útoku na jedoucí automobil. Program bude pokračovat i v neděli.

Atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha je považován za jednu z nejvýznamnějších akcí českého odboje. Zaútočili na něj parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík 27. května 1942, Heydrich zraněním podlehl 4. června. Parašutisté z výsadku Anthropoid se přes tři týdny skrývali, nakonec je v kryptě chrámu svatého Cyrila a Metoděje Němci vypátrali na základě zrady jednoho z nich, Karla Čurdy. Následný boj nepřežil ani jeden z parašutistů. V kryptě padli Gabčík, Kubiš, Josef Valčík, Adolf Opálka, Josef Bublík, Jan Hrubý a Jaroslav Švarc. Po atentátu nastal v protektorátu teror a masové popravy, jejichž vrcholem bylo v červnu 1942 vyhlazení Lidic a Ležáků.

V neděli dopoledne památku parašutistů na tradiční pietě uctí například premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministr obrany Martin Stropnický (ANO) a náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Přítomni budou členové obce legionářské v dobových britských uniformách a s historickými prapory.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je čtvrtek 24. května 2018

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď