V replice sklářské pece v H. Brodě se opět podařilo vyrobit sklo

foto V replice středověké sklářské pece (na snímku), kterou v Havlíčkově Brodě vybudovalo místní Muzeum Vysočiny, se podařilo po loňském úspěšném pokusu opět vytavit sklo. Z taveniny sklář František Novák společně se svým synem Františkem 8. září vyfoukali repliky středověkých číší.

Havlíčkův Brod - V replice středověké sklářské pece, kterou v Havlíčkově Brodě vybudovalo místní Muzeum Vysočiny, se podařilo po loňském úspěšném pokusu opět vytavit sklo. Dnes dopoledne začal z taveniny sklář František Novák foukat repliky středověkých číší. Práci se zájmem sledovali mimo jiné i žáci z několika základních škol, řekl ČTK ředitel havlíčkobrodského Muzea Vysočiny Jiří Jedlička.

V replice středověké sklářské pece, kterou v Havlíčkově Brodě vybudovalo místní Muzeum Vysočiny, se podařilo po loňském úspěšném pokusu opět vytavit sklo. Z taveniny sklář František Novák (na snímku) společně se svým synem Františkem 8. září vyfoukali repliky středověkých číší. Po loňském úspěšném experimentu byla pec mírně poškozená, její vrchní část popraskala. Pro její opravu použili muzejníci letos jiný poměr jílu a křemičitého písku, který měl zaručit, že pec vydrží tavbu bez většího poškození. Temperování pece začalo během minulého víkendu. "Po třech dnech teplota vystoupila zhruba na 1100 stupňů Celsia, v noci na pátek bylo utaveno," řekl Jedlička.

Podle Jedličky je tavení skla stále nutné považovat za archeologický experiment, který pracovníci muzea loni zkoušeli jako druzí v republice. Cílem bylo ověřit možnost použití místních materiálů. "Středověká pec zatím není na Vysočině archeologicky doložená, ale není důvod si myslet, že v regionu nemohla být," řekl Jedlička. Úspěšný experiment byl podle něj popsán v odborném tisku. Další tavba se chystá opět na září příštího roku.

V replice středověké sklářské pece (na snímku), kterou v Havlíčkově Brodě vybudovalo místní Muzeum Vysočiny, se podařilo po loňském úspěšném pokusu opět vytavit sklo. Z taveniny sklář František Novák společně se svým synem Františkem 8. září vyfoukali repliky středověkých číší. Experimentální archeologický projekt navázal na podobný z počátku 90. let minulého století, který se uskutečnil v Moldavě v Krušných horách. Kromě stavby pece z materiálů dostupných v dané lokalitě měl ověřit také způsob jejího vytápění. Pracovníci havlíčkobrodského muzea vycházeli stejně jako jejich předchůdci z nákresů takzvaného Mandevillova cestopisu, ve kterém cestovatel nakreslil obrázek české středověké sklárny a proces výroby skla.

Sklářská pec by se podle Jedličky mohla stát například základem budoucího archeologického skanzenu, který na Vysočině chybí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 24. června 2018

Očekáváme v 15:00 18°C

Celá předpověď