V pražské zoo mohou lidé nově přispět na čtyři ohrožené druhy

foto Zleva generální ředitel Mastercard pro Česko, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš a ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek představili 9. srpna v pražské zoologické zahradě nový systém, který zájemcům umožní přispět na záchranu čtyř velmi ohrožených druhů zvířat ve volné přírodě. Jsou to koně Převalského, gorily nížinné, plaz gaviál indický a drobný savec laoš. Zoo Praha zřídila několik platebních kiosků na různých místech zahrady, v nichž mohou návštěvníci přispět částkou od 50 do 499 korun.

Praha - Pražská zoologická zahrada zavedla nový systém, který od dnešního dne zájemcům umožní přispět na záchranu čtyř velmi ohrožených druhů zvířat ve volné přírodě. Jsou to koně Převalského, gorily nížinné, plaz gaviál indický a drobný savec laoš. Všem těmto druhům a některým dalším Zoo Praha dlouhodobě pomáhá přímo v zemích jejich původu, od roku 2011 například převezla 27 koní Převalského do Mongolska.

Zoo Praha ve spolupráci se společnostmi Mastercard a Ingenico Group zřídila několik platebních kiosků na různých místech zahrady, v nichž mohou návštěvníci přispět částkou od 50 do 499 korun. Lze platit bezkontaktně platební kartou po přiložení ke čtečce nebo pomocí digitální služby Masterpass po naskenování QR kódu. Po zaplacení příspěvku návštěvníkovi vyjede z přístroje samolepka se stopou zvířete. "Návštěvník si může určit, na jaký druh přispěje," řekl dnes novinářům ředitel zoo Miroslav Bobek. Příspěvek jde výhradně na projekty in-situ, tedy v místě přirozeného výskytu zvířat.

Zatímco tři ze zvířat, na něž lze přispět v kioscích, jsou podle zoologického náměstka Jaroslava Šimka dobře známá, laoš je v odborném světě novinkou. Dodnes o něm není znám dostatek informací. "Je to druh, který je popsán pro odborný svět před 20 lety. Předtím byl znám pro místní obyvatelstvo," uvedl Šimek.

Drobný savec nazývaný také kočičí krysa, krysoveverka nebo skalní krysa byl popsán až v roce 1996, poté co ho britský zoolog Rob Timminis náhodou objevil na trhu s masem v Laosu. Podle Šimka žije laoš v krasových útvarech v centrální části Laosu, v malé míře i ve Vietnamu. Odborníci z pražské zoo došli po návštěvě Laosu k závěru, že pro zachování tohoto druhu bude nutný jeho chov i v lidské péči.

Zoo Praha vede od roku 1959 celosvětovou plemennou knihu koní Převalského a má mimořádnou zásluhu na zachování tohoto druhu. U goril nížinných spočívá podpora v oblasti původu v projektu Toulavý autobus, který ve střední Africe vzdělává mladou generaci v přístupu ke zvířatům. Gaviál indický, kriticky ohrožený druh považovaný částí Indů dokonce za posvátné zvíře, se stal terčem ilegálních sběračů vajec a na jeho výskyt má negativní vliv i znečištění řek. Zoo Praha podporuje gaviálí hlídky, například nákupem motorového člunu, ale také přispěla k výzkumu chování těchto zvířat.

Na činnost pražské zoo mohli zájemci dosud přispět pomocí sbírkového konta nebo zasláním DMS. Tyto možnosti zůstanou i nadále.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. června 2018

Očekáváme v 23:00 12°C

Celá předpověď