V Praze jsou první tři tzv. chytré lampy, nabízejí různé služby

foto "Chytrá lampa" společnosti PRE byla představena 28. listopadu v Praze. Pouliční lampa, která by se v blízké budoucnosti mohla stát plnohodnotným komponentem systému veřejného osvětlení, je kromě úsporného světelného zdroje vybavena nabíjecí stanicí pro elektromobily a elektrokola, má tlačítko pro přivolání pomoci v nouzi, poskytuje zdarma pomocí Wi-Fi připojení na internet a dokáže i sbírat a odesílat data o meteorologické situaci, kvalitě ovzduší a mnoho dalších užitečných údajů.

Praha - Na třech místech v Praze byly instalovány pouliční lampy, které vedle vlastního osvětlení zajišťují wi-fi připojení, nabíjení elektromobilů a elektrokol a měří kvalitu ovzduší. Lampy jsou také vybaveny SOS tlačítkem, jehož prostřednictvím lidé mohou přivolat pomoc přes tísňovou linku 112. Takzvané chytré lampy dnes novinářům představila Pražská energetika (PRE).

Dvě lampy jsou v ulici Na Hroudě v pražských Vršovicích a jedna ve spodní části pražského Výstaviště před plaveckým bazénem.

Energetická společnost nyní bude u lamp zkoušet jejich funkce. "Jakmile v pilotním provozu do poloviny příštího roku ověříme, že vše pracuje podle předpokladů, bude možné nabízet takový typ chytrého osvětlení k využití nejen Praze, ale i dalším městům a obcím v ČR," uvedl ředitel Pražské energetiky Pavel Elis.

Video: PRE představilo pouliční lampu, která nabíjí elektromobily, ale i zavolá pomoc
28.11.2016, 16:01, autor: ČTK, zdroj: ČTK

Lampy jsou součástí chytrých sítí, které by v budoucnu měly být ve velkých městech, dodala PRE. Na instalaci prvních tří lamp v Praze spolupracoval s Pražskou energetikou magistrát a společnost Rozvojové projekty, která se stará o Výstaviště.

PRE je třetím největším dodavatelem elektřiny v ČR a patří mezi 50 největších českých společností podle tržeb. Majoritním vlastníkem s 58 procenty je Pražská energetika Holding, který ovládá Praha.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

13°C

Dnes je pondělí 23. října 2017

Očekáváme v 1:00 8°C

Celá předpověď