V Plzni začne večer třetí festival světla, má téměř 20 zastávek

foto Třetí ročník plzeňského festivalu světla Blik Blik rozsvítí 17. až 18. března zhruba čtyřkilometrovou trasu z centra města přes Rooseveltův most do čtvrti Roudná. Na snímku ze 16. března je instalace na řece Mži německého umělce Jürgena Böhma, která představuje stany připomínající migranty celého světa.

Plzeň - Čtyřkilometrovou trasu téměř se dvěma desítkami zastávek se světelnými instalacemi a projekcemi nabídne dnes a v sobotu večer třetí ročník plzeňského festivalu světla Blik blik. Akce, na kterou loni přišlo mezi 40.000 a 50.000 lidmi, letos zavede diváky z centra do svébytné čtvrti Roudná, řekl ČTK Jiří Sulženko ze společnosti Plzeň 2015, která akci s rozpočtem 1,7 milionu korun připravuje.

Po oba dny se rozzáří světla od 18:00 do 23:00, všechny instalace a projekce jsou přístupné zdarma. Připravili je umělci z ČR, Slovenska, Japonska, Německa a Finska.

Trasa může začít na náměstí. V živý bulvár promění 140 svítících a blikajících balonů designérky Zuzany Lednické pěší zónu v Riegrově ulici. Na náměstí ve světelné bublině Petra Nikla bude informační centrum, dílny s výrobou světelných pohlednic pro děti či prodej nafukovacích balonů z instalace v Riegrově ulici. Interaktivní projekci připraví městský Dům digitálních dovedností v Dominikánské ulici, v běžně nenavštěvované zahradě v Malé ulici lidé uvidí sochy Benedikta Tolara Auta z Marsu.

Cestu na Roudnou ozvláštní pohled z Roosveltova mostu na hladinu Mže, na níž německý umělec Jürgen Böhm rozmístil 20 bílých nasvícených stanů, symbolicky vyprávějících příběhy uprchlíků z celého světa. "Ceníme si instalace výtvarníka a designéra Maxima Velčovského, jehož obří lampy - slunečnice rozzáří prostor v ulici Na Roudné. Pod nimi vznikne kavárna," uvedl Sulženko.

Na dům v ulici U sv. Rocha je připravena stínohra inspirovaná pověstmi o roudenských a plzeňských strašidlech, na fasádu domu zničeného povodní v Úzké ulici se bude promítat dokumentární film z povodní v roce 2002. V Bělohorské ulici se spojí monumentální nástěnná malba s projekcí. Umělec Dan Gregor, vystupující pod pseudonymem INITI, nabídne v ulici Pod Všemi svatými interaktivní zábavu. Lidé se budou trefovat míčky, rozbíjet jimi virtuální okna, hodiny či honit duchy. Potkají také pohyblivé futuristické loutky, které zaznamenávají obličej každého, kdo se na ně podívá.

Z Roudné pak lze přejít k pivovaru a stadionu ve Štruncových sadech. Ve sklepích pivovaru budou diváci pohybem ovládat světelné sochy Dana Gregora nazvané Netykavky. Na nádvoří pivovaru vzdá Benedikt Tolar hold plzeňským bednářům. Na trávník ve Štruncových sadech slovenský umělec Šimon Kern vystaví svítící sochu Petotem, vytvořenou z PET lahví a cihel z PET materiálu.

Festival světla se poprvé představil v roce 2015, kdy byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury. Zůstal jedním z projektů, které na rok kultury odkazují a navazují.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je úterý 20. února 2018

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď