V Plzni začal třetí festival pouličního umění Busking fest

foto Festival pouličního umění Pilsen Busking Fest 2016 začal 28. září v Plzni a potrvá do 1. října. Na snímku je Marcos Masetti z Argentiny.

Plzeň - Náměstí Republiky, ulice a parky v centru Plzně ovládli na čtyři dny pouliční umělci - buskeři. Při třetím ročníku festivalu Pilsen Busking Festu se jich na západ Čech sjely desítky z celého světa. Busking je mezinárodní výraz pro uměleckou produkci na veřejných místech, kde umělce kolemjdoucí ocení drobnými do klobouku. Až do soboty se mohou lidé v centru potkávat s pouličnímu muzikanty, divadelníky, performery, žongléry či tanečníky. Plzeňská akce je největší festival buskerů v Česku, řekl ČTK jeho ředitel Jan Šinko.

Festival pouličního umění Pilsen Busking Fest 2016 začal 28. září v Plzni a potrvá do 1. října. Na snímku je Vojta - didgeridoo, housle. "Vychází mi, že tu budeme mít 62 účinkujících, hudebníků, kapel, komediantů a k tomu ještě celou sekci kreativních zón, takže bude mít návštěvník opravdu z čeho vybírat," poznamenal. Lidé podle něj mohou přispět mincí do klobouku světově uznávaným buskerským ikonám, jako je polský kytarový mág Mariusz Goli alias Vargalla, jehož kytarové umění viděly na internetu miliony diváků. Vystoupí také Till Sunday Pirate, což je jeden ze zakládajících členů uznávané didgeridoo kapely Olive Tree Dance, vystoupí tanečníci a akrobati z Ghany.

"Těšíme se také na Izraelce Shtubyho nebo Dani Dorchina, folklorní skupinu z Mongolska Transmongolia, beatboxera Georga Viktora Emmanuela či Adam Project," vyjmenoval Šinko.

Festival pouličního umění Pilsen Busking Fest 2016 začal 28. září v Plzni a potrvá do 1. října. Na snímku jsou Los Gadžos. Letošní ročník festivalu je podle organizátorů tím nejlepším v dosavadní historii. Nově vznikly na náměstí kreativní zóny, v nichž se mohou diváci zapojit do interaktivního programu. "Pevně daný program bude na přibližně šedesát procent produkce, zbytek bude probíhat spontánně v centru města, ulicích a parcích, takže před kvalitním uměním s převažujícím mezinárodním zastoupením nebude úniku," dodal Šinko.

Busking umožňuje v Plzni vyhláška, která popisuje rozdíl mezi uměleckou produkcí a žebráním. Vymezuje místa, časy i další pravidla pro provozování pouličního umění. Umělci například nesmí při vystupování v úzkém kontaktu s lidmi na ulicích nikoho obtěžovat či překážet.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

21°C

Dnes je sobota 19. srpna 2017

Očekáváme v 7:00 18°C

Celá předpověď