V plzeňské zoo mají mládě kulana, jde o jeho jediný chov v Česku

foto V plzeňské zoo se narodilo mládě turkmenského divokého osla kulana (na snímku z 20. června). V současnosti jde o jediný chov v Česku. V Evropě je chová 30 zoologických zahrad.

Plzeň - V plzeňské zoo se narodilo mládě turkmenského divokého osla kulana. V současnosti jde o jediný chov v Česku. V Evropě je chová 30 zoologických zahrad. Je pro ně vedena mezinárodní plemenná kniha, řekl ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba.

V plzeňské zoo se narodilo mládě turkmenského divokého osla kulana (na snímku z 30. června s matkou). V současnosti jde o jediný chov v Česku. V Evropě je chová 30 zoologických zahrad. Zoo Plzeň chová kulany ve velkém výběhu od roku 2010 v asijských expozicích vedle výběhu velbloudů dvouhrbých. V Plzni se kulani krátce objevili už ve druhé polovině 80. let.

Kulan je jedním z poddruhů asijského divokého osla či poloosla. U jeho vědeckého popisu stál český zoolog Vratislav Mazák. Chovný hřebec Maťo se narodil v roce 2008 v bratislavské zoo, o osm dní mladší samice Esta v estonské zoo v Tallinu. Prvního hřebečka přivedli na svět v roce 2012, kobylku Enny v září 2015. Třetí mládě, samička, přišla na svět 13. června. Jejím kmotrem se dnes stal první náměstek primátora města Plzně Martin Baxa, který jí vybral jméno Ema.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 24. června 2018

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď