Rúhání kritizoval projev Trumpa v OSN jako absurdní a nenávistný

foto Íránský prezident Hasan Rúhání během svého projevu na Valném shromáždění OSN v New Yorku.

New York - Íránský prezident Hasan Rúhání dnes v OSN odmítl protiíránské výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve svém úterním projevu označil teheránský režim za "zkorumpovanou diktaturu". Írán podle Rúháního neusiluje o vývoj jaderných zbraní, naopak Izrael svým arzenálem ohrožuje státy regionu.

Rúhání zařadil svou zemi do čela států bojujících s terorismem. Mezinárodní smlouvu, která má blokovat íránský jaderný program, označil za nový model mezinárodní spolupráce. "Nebudeme nikoho podvádět, nikdy jsme neusilovali o jaderné odstrašení," řekl íránský prezident.

Rúhání reagoval na opakované výhrůžky Bílého domu, že USA od jaderné smlouvy odstoupí. Byla by škoda, kdyby byla smlouva zmařena "ničemnými nováčky ve světové politice", konstatoval.

Írán nebude ustupovat před výhrůžkami a zastrašováním, pokračoval Rúhání. USA ničí svou důvěryhodnost a podkopávají důvěru světového společenství ve svou vlastní schopnost vyjednávat a dodržovat slovo, řekl. Trump ve svém projevu podle íránského prezidenta používal "nevzdělaný, absurdní a nenávistný slovník".

Vojenské prostředky Íránu včetně jeho raket jsou pouze obranou před dobrodružnými tendencemi v regionu a pomáhají udržovat mír a stabilitu, uvedl Rúhání. Obvinil naopak "darebácký sionistický režim", který podle něj ohrožuje svými jadernými zbraněmi státy regionu.

Írán usiluje o přátelské vztahy se všemi státy. Krize v Sýrii nebo Jemenu nemají vojenské řešení a mohou být vyřešeny jen ukončením nepřátelství a respektováním vůle lidu, konstatoval prezident.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je sobota 21. července 2018

Očekáváme v 5:00 17°C

Celá předpověď