V New Yorku se dražily osobní věci Johna F. Kennedyho

foto Houpací křeslo amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, jeho sluneční brýle či pětimetrový mahagonový motorový člun (na snímku) dražila newyorská aukční síň Guernsey's.

New York - Houpací křeslo amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, jeho sluneční brýle či pětimetrový mahagonový motorový člun dražila v sobotu newyorská aukční síň Guernsey's. Informovala o tom agentura AP. Mezi memorabiliemi z období studené války bylo i oblečení amerického pilota Garyho Powerse, který byl v roce 1960 sestřelen při špionážním letu nad tehdejším Sovětským svazem.

Dražené houpací křeslo bylo vyrobeno přímo pro Kennedyho kvůli jeho poranění zad; používal jej v Bílém domě. Sluneční brýle nosil týden před osudovým atentátem v texaském Dallasu.

Jádro dražených předmětů pochází ze sbírek Henryho Hirschyho, který za Kennedyho administrativy působil v Bílém domě jako pobočník námořnictva, dále Mary Gallagherové, jež byla osobní sekretářkou Jacqueline Kennedyové a nakonec z věcí samotného Garyho Powerse.

Powers byl sestřelen nad sovětským vzdušným prostorem v americkém průzkumném letounu U-2 v roce 1960. Po dvou letech byl na berlínském Glienickém mostě vyměněn za sovětského špiona Rudolfa Abela. Událostí se inspiroval ve filmu Most špionů americký režisér Steven Spielberg.

Mezi draženými věcmi je i Powersova oranžová letecká kombinéza, tílko, boty a schránka s filmem obsahujícím záběry, jež pilot natočil při výzkumném letu U-2 nad Sýrií, Irákem a Íránem v roce 1956.

Pětimetrový mahagonový motorový člun byl vydražen za 75.000 dolarů (1.655.000 Kč) a Powersova letecká kombinéza za 2750 dolarů (60.700 Kč).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. července 2018

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď