V Mošnově přistály americké bombardéry, přiletěly na Dny NATO

foto Americký bombardér B-52 Stratofortress přistál 13. září na letišti v Mošnově nedaleko Ostravy, kde se o víkendu konají Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR.

Mošnov (Novojičínsko) - Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku dnes před 13:00 přistály dva americké strategické bombardéry B-52 Stratofortress a B-1B Lancer. Budou patřit mezi hlavní lákadla Dnů NATO a Vzdušných sil Armády ČR, které se na letišti uskuteční o víkendu.

Původně byl přílet bombardérů naplánován na úterý. Jaromír Krišica za pořadatele řekl ČTK, že se jejich přílet přesunul na dnešek, protože na úterý bylo hlášeno nepříznivé počasí.

Oba bombardéry mohli návštěvníci Dnů NATO vidět i v loňském roce. Letos na konci srpna se letouny také zúčastnily cvičení Ample Strike, kde s českými piloty gripenů trénovaly nad Českem i tankování za letu. "Tyto letouny se na veřejných akcích společně objevují velmi vzácně, je proto zcela unikátní, že je bude možné takto u nás vidět dva roky po sobě," uvedl předseda pořádajícího sdružení Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík. Bombardéry doplní na statické ukázce tankovací letoun KC-135 Stratotanker.

Na letošním 17. ročníku Dnů NATO se představí 17 zemí. Na sobotu a neděli je připraveno dohromady 15 hodin hlavního programu s více než 60 ukázkami. Poprvé v České republice bude například k vidění vystoupení saúdskoarabského akrobatického týmu Saudi Hawks. Speciální partnerskou zemí je letos Slovensko, v jehož prezentaci bude patřit k největším lákadlům víceúčelový vrtulník UH-60 Black Hawk, který na akci čeká mezinárodní premiéra, nebo transportní letoun Tu-154, jejž bude Slovensko letos vyřazovat z aktivní služby.

Akci každoročně navštěvují desetitisíce lidí a dá se očekávat, že i letos ji budou především v okolí letiště provázet dopravní komplikace. Pořadatelé proto upozorňují návštěvníky, aby si cestu naplánovali s dostatečným předstihem.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je úterý 21. srpna 2018

Očekáváme v 15:00 27°C

Celá předpověď